Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Medya

Marmaray, Ukrayna basınında geniş yankı buldu

Asya ve Avrupa’yı deniz altından demiryolu ile birleştiren Marmaray projesi, Ukrayna medyasında da geniş yankı buldu.

Ülkedeki çok sayıda televizyon ve radyo kanalı, gazete, haber siteleri; gelişmeyi son dakika haberi olarak ulaştırdı.

Ukrayna’nın resmi devlet haber ajansı ‘Ukrinform’ haberi: Boğaz’ın altından metro geçecek başlığıyla abonelerine servisledi. Demiryolu tüneli olarak nitelenen Marmaray’ın teknik özeliklerine yer verildi. Projenin, Çin’den Batı Avrupa’ya uzanan ‘Modern İpek Yolu’ olarak adlandırıldığı ifade edildi.

Ukrayna Başbakanlığı’nın resmi gazetesi Uryadovıy Kuryer ise haberi; ‘Dünyanın en derin denizaltı tüneli İstanbul’da bugün açıldı’ başlığıyla verdi. Haberde Marmaray’ın Avrupa ve Asya kıtasını birleştirdiğine vurgu yapılırken yapım esnasında ortaya çıkan tarihi eserlere değinildi. Açılışın Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90. yıldönümünde gerçekleştiği belirtildi.

Ülkenin en önemli finans portalı Finance.ua ise haberi; ‘Boğaz altından geçen ve bir benzeri olmayan Marmaray 5 milyar dolara mal oldu’ manşeti ile haberi duyurdu. Türk – Japon konsorsiyumu ile Londra’dan Pekin’e raylı sistemlerin bağlandığına dikkat çekildi.

Marmaray projesini en baştan beri takip ederek okurlarıyla paylaşan haftalık Zerkalo Nedelya Gazetesi ise; ‘İstanbul’da Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Marmaray tüneli açıldı.” başlığı ile verdi.

Ülkenin önde gelen haber kanalları Kanal 24 ve İnter de haberi son dakika haberi olarak gösterdi. Marmaray haberi ekranın yanı sıra söz konusu televizyonların sitelerinde de videolu olarak seyirci ile paylaşıldı.

Ukrayna’nın en çok okunan haber sitesi Ukrayinska Pravda ise; ‘Boğaz boyunca trenle seyahat edebilirsiniz’ başlığı atarak, Marmaray’ın dünyanın en derin sualtı tüneli olduğuna dikkat çekti.

Rusça yayın yapan Telegraf.com.ua haber portalı ise haberi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın: “İstanbul’da en fazla korkulan büyük bir deprem. İşte o depremde Marmaray evinizden daha güvenli. Onun dışında güvenlikle ilgili herhangi bir sorun yok.” sözlerini manşetine taşıdı. Marmaray’ın güvenliği ve dayanıklılığı ön plana çıkarıldı haberde projenin ilk kez 1860’ta Sultan Abdülmecid tarafından dile getirildiğine yer verildi.

Ülkedeki saygın günlük gazetelerden ‘Den’ ise; Marmaray projesi ile İstanbul’da trafiğin rahatlayacağını yazdı.

Popüler haber sitelerinden Podrobnosrti’de ise görüntülü yer alan haberde Marmaray’ın detaylarının yanı sıra projede çalışan mimarların açıklamalarına yer verildi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]