Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Haberler

Avrasya Ekonomik Yüksek Konseyi’nden işbirliğine devam kararı

Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Avrasya Ekonomik Yüksek Konseyi Toplantısı’nda işbirliği ve entegrasyon süreçlerinin daha da genişletilmesi kararı çıktı.

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, toplantıya katılan Kazakistan Başbakanı Serik Akhmetov , Rusya Federasyonu Başbakanı Dimitri Medvedev , Belarus Başbakanı Mikhail Myasnikovich ,Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, Kırgızistan Başbakanı Jantöre Satıbaldiyev ve Avrasya Ekonomik Konseyi Başkanı Viktor Hristenko ‘yu Akorda Sarayı’nda kabul etti. Görüşmede Nazarbayev, Gümrük Birliği, Ortak Ekonomik Alanı, yeni üye ve gözlemci üyelerin de birliğe dahil edilmesi gibi geniş ve zor bir gündemlerinin olduğunu kaydetti. Bu sorulara ortak çözümler bulunacağından emin olduğunu kaydeden Nazarbayev, Avrasya entegrasyonuna olan ilginin giderek arttığını söyledi.

Daha sonra hükümet başkanları toplantının yapılacağı Rixos President Otel’e hareket etti. Basına kapalı yaklaşık üç saat süren görüşmelerin ardından Kazakistan Başbakanı Serik Ahmedov ve Avrasya Ekonomik Konseyi Başkanı Viktor Hristenko ortak basın toplantısı düzenledi. Ahmedov, oldukça geniş bir gündemi ele aldıklarını kaydetti.

-HAVA TAŞIMACILIĞI VE TARIMDA İŞBİRLİĞİ
Kazakistan Başbakanı Ahmedov, 29 Mayıs 2013’te Astana’da yapılan devlet başkanları zirvesinde alınan kararların hayata geçirilmesi, entegrasyonun ve sektörel işbirliğin genişletilmesi yönündeki kararları ele aldıklarını dile getirdi.

Ahmedov, hava taşımacılığı ve tarım alanında işbirliği yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Gümrük Birliği ve Ortak Ekonomik Alan’ın geleceği ve genişletilmesi yönündeki meseleleri de ele aldıklarını kaydeden Ahmedov, bugün Gümrük Birliği ülkeleri arasında imzalanan anlaşmanın hava taşımacılığı ve tarım alanında işbirliğine büyük bir katkı sağlayacağını belirtti.

Avrasya Ekonomik Konseyi Başkanı Viktor Hristenko ise yaptığı konuşmada Gümrük Birliği ülkeleri arasında bu yılki ticaret hacminin yüzde 3.6 arttığını söyledi. Gümrük Birliği ve Ortak Ekonomik Alan’a üye ülkeler arasında çözülmeyecek hiçbir sorun olmadığını vurgulayan Hristenko, entegrasyon derinleştiğinde sorunların da büyüdüğünü ancak bu sorunların çözülmeyeceği anlamına gelmediğini belirtti. Bugün varılan anlaşmaların zor zamanlarda bile her türlü olanakları kullanarak iyi sonuçlar alınabileceğinin göstergesi olduğunu kaydeden Hristenko,”Önemli olan uzlaşmaya ve anlaşmaya açık olmaktır”dedi.

DOĞAN YILDIZ | ASTANA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]