Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dünya

[FOTO] Türk savaş gemisi Rusya’nın Karadeniz kıyısına demir attı

“Resepsiyona Blackseafor'un komutasını devralan Ukrayna Deniz Kuvvetleri'nde Amiral Andrey Tarasov'un davetine icabetle Tuğamiral Cihat Yaycı, ben ve TCG Turgutreis Fırkateyni komutanı Yarbay Yüksel Can katıldı.”

“Karadeniz Deniz Görev Gücü” (BLACKSEAFOR) 2013 Ağustos askeri aktivasyonu bağlamında Türk TCG Turgutreis Fırkateyni 23-27 Ağustos 2013 tarihlerinde Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk limanını ziyaret etti.

Novorossiysk limanında Türk askeri gemisi Türkiye’nin Novorossiysk Başkonsolosu Beste Pehlivan Sun ve Moskova Büyükelçiliği Silahlı Kuvvetler ve Deniz Ataşesi Tuğamiral Cihat Yaycı tarafından karşılandı. Limanda yapılan resmi törende diğer Türk yetkililer de hazır bulundu.

Novorossiysk Başkonsolosluğu, TCG Turgutreis Fırkateyni’nin ziyareti vesilesiyle bir resepsiyon düzenledi. Başkonsolosluk’ta gerçekleşen resepsiyona Blackseafor ülkelerinin Novorossiysk’i ziyaret eden gemilerinin komutanlarının yanı sıra Blackseafor’un komuta kademesinin üyeleri de katıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkonsolos Sun, Ukrayna Milli Günü vesilesiyle Ukrayna askeri gemisinde resepsiyona Türk komutanlarla birlikte katıldıklarını belirtti. Sun, “Resepsiyona Blackseafor’un komutasını devralan Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nde Amiral Andrey Tarasov’un davetine icabetle Tuğamiral Cihat Yaycı, ben ve TCG Turgutreis Fırkateyni komutanı Yarbay Yüksel Can katıldı.” şeklinde konuştu.
Askeri etkinlik kapsamında Rusya, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan Deniz Kuvvetleri’ne ait gemiler de aynı tarihlerde Novorossiysk limanını ziyaret etti.

Basına açıklama yapan Deniz Kurmay Yarbay Can, BLACKSEAFOR faaliyetlerini arama ve kurtarma, insani yardım, mayın tarama, çevre koruma ve iyi niyet ziyaretleri olarak sıraladı.

Türk komutan, “Soğuk savaşın ardından daha önce farklı bloklarda bulunan; Bulgaristan, Romanya, Rusya, Ukrayna, Gürcistan ve Türkiye bu oluşum içerisinde yer almıştır. BLACKSEAFOR kuvveti bir komuta ve kontrol gemisi olmak üzere tarafların tahsis edeceği en az 4 ya da 6 gemiden oluşuyor. Buna uygun olarak da bu aktivasyona TGC Turgut Reis’in yanı sıra Bulgaristan’dan Priboy mayın tarama gemisi, Romanya’dan Sebastian korveti, Rusya’dan Bora hücum botu ve Ukrayna’dan Slavutych komuta ve kontrol gemisi bu göreve katıldı.” dedi.

FUAT SEFEROV | MOSKOVA

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]