Haberler

BM Güvenlik Konseyi Suriye ile ilgili ‘‘derin kaygı’’ duyduğunu açıkladı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialar nedeniyle yaptığı acil toplantının sonunda üye ülkelerin gelişmelerle ilgili “derin kaygı duyduğu” vurgulandı. Konsey tarafından bir kınama ya da bildiri ise yayınlanmadı.

Şam yakınlarında hükümet güçleri tarafından kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine New York’ta BM Genel Merkezi’nde acil toplantı yapan Güvenlik Konseyi’nin, iki saatten fazla süren görüşme sonunda iddialar üzerinde atılacak adımları tartıştıkları öğrenildi. Basına ortak bir açıklama metni dahi sunamayan Konsey’in bazı üyelerinin itirazları üzerine bunu yapamadığı aktarıldı.

Güvenlik Konseyi’nin Ağustos ayı dönem başkanlığını yürüten Arjantin’in BM Daimi Temsilcisi Cristina Perceval, üye ülkelerin çağrısı üzerine danışma formatında acil toplandıklarını söyledi. Perceval, “Konsey üyelerinin kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin büyük kaygı içinde olduğunu söyleyebilirim” dedi. Perceval’in de Ban’ın önceden yapmış olduğu açıklamalara paralel sözler sarf ettiği görüldü. Perceval, kimyasal silah kullanımının kim tarafından ve hangi şartlar altında olursa olsun uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğinin altını çizdi. Perceval, “BM Güvenlik Konseyi’ne üye ülkeler, bölgedeki düşmanca tutumun sona erdirilmesi ve ateşkes sağlanması için güçlü çağrı yapmakta” dedi.

Genel Sekreter Ban Ki-mun’un, olayın aydınlatılması için detaylı inceleme yapılacağı garantisi vermesinden de memnuniyet duyulduğunu belirten Perceval, Konsey üyelerinin olayın kurbanlarına taziyelerini sunarken olay bölgesine acil insani yardımın ulaştırılmasının öneminin altını çizdi. Perceval, gazetecilerin sorularını yanıtlamaktan ise kaçındı.

BAN’IN YARDIMCISI: SORUŞTURMA İÇİN GÜVENLİK ŞART

Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları için yaptığı acil toplantıda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un yardımcısı Büyükelçi Jan Eliasson, Konsey’e üye 15 ülkeyi gelişmelerle ilgili bilgilendirdi. Eliasson, bilgilendirme sonunda gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, Ban’ın son olayda kimyasal silah kullanıldığı yolundaki iddiaların araştırılmasını istediğini söyledi. Büyükelçi, Suriye’de kimyasal silah kullanımına yönelik iddiaları araştırmakla görevli BM heyetinin olduğunu hatırlattı. Eliasson, Suriye hükümetinin Şam kırsalında yaşanılan son olayla ilgili BM heyetine araştırma izni vermesini umduklarını dile getirdi.

Bölgeye güvenlik nedeniyle ulaşmanın mümkün olmadığını belirten Eliassson, BM heyetinin gidebilmesi için taraflar arasında güvenliğin sağlanacağına dair güvence verilmesinin şart olduğunu kaydetti. İddiaların çok ciddiye alınması gerektiğini belirten Büyükelçi, kimyasal silah kullanımının bölgede çok olumsuz gelişmelere yol açabileceği konusunda uyardı. Eliasson, BM olarak Suriye hükümeti ile görüşmelerin sürdürüldüğü ve herkesin bu konunun ne kadar önemli olduğunu da anlamalarını umduklarını kaydetti.

ACİL SORUŞTURMA İÇİN BAN’A BASKI YAPILIYOR

Fransa ile İngiltere, Genel Sekreter’e gönderdiği mektupta Şam yakınlarında yaşandığı belirtilen kimyasal saldırının bir an önce araştırımasını talep etti. Bu arada Konsey’e üye Batılı ülkeler ile Avusturalya’nın da dahil olduğu bir grubun Genel Sekreter Ban’a mektup göndererek kimyasal silah kullanıldığı iddialarını acil olarak soruşturulmasını talep ettiği öğrenildi. Konsey’in 15 üyesinin yarısından fazlasının Ban’a gönderilen mektuba imza attığı hatta içlerinde BM diplomatlarının da olduğu öğrenildi.

SEZAİ KALAYCI | NEW YORK – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu