Haberler

‘Karadeniz Havzası Binalarda Enerji Verimliliği Planı’

Trakyakent Belediyeler Birliği’nin uzmanlık desteği verdiği, kentlerdeki binaların enerji verimliliğinin görüşüldüğü uluslararası ‘Karadeniz Havzası Binalarda Enerji Verimliliği Planı’ projesi açılış toplantısı Samsun Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Yedi ülkeden katılımcının yer aldığı programa, Trakyakent Belediyeler Birliği ile birlikte proje ortaklığını paylaşan Tekirdağ Belediyesi, Yunanistan’ın Kavala Belediyesi, Romanya’nın Galati Belediyesi, Moldova’nın Cahul Belediyesi, Ukrayna’nın Mykolayiv Belediyesi, Yunanistan’ın Democritus Üniversitesi, Romanya’nın Dunarea De Jos Üniversitesi, Ermenistan-Amerika Üniversitesi ile Yenilenebilir Kaynaklar ve Enerji Verimliliği Vakfı yetkilileri katıldı.

Proje toplantısının açılış konuşmasını yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, konutlardaki enerji verimliliğinin Türkiye açısından önemine dikkat çekerek, şunları ifade etti: “Türkiye, her yıl 50 milyar dolar enerji ithal ediyor, bu nedenle enerji tasarrufu büyük önem taşıyor. Kavala Belediye Başkanı Simitsis ile diyalog kurduğumuzdan bu yana birlikte bir havza projesi ve bölgeyi ilgilendiren çağdaş bir Avrupa Birliği projesi yapmaya karar verdik. Türkiye, enerjide ciddi boyutta dışa bağımlı bir ülke, petrolü ve enerji kaynaklarını ithal etmek zorunda olan bir ülke.”

Trakyakent ve Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç da Enerji Verimliliği Projesi konulu çalışmaya büyük önem verdiklerini, bu çalışmada ulusal ve uluslararası önemli kuruluşlarla proje ortağı olarak yer aldıklarını bildirdi. Başkan Dalgıç, bölgeler arası ekonomik, kültürel ve sosyal gelişimi destekleyen benzeri birçok proje çalışmasının içerisinde olduklarını, ikili ilişkilerin geliştirilmesi açısından 2012 yılında Kavala Belediyesi ve Doğu Makedonya Trakya Belediyeler Birliği ile başlattıkları işbirliği çalışmaları çerçevesinde önemli projelerde birlikte hareket etme konusunu Yunanistan’ın Kavala şehrinde görüştüklerini söyledi.

RECEP YEŞİL | TEKİRDAĞ – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu