Haberler

2 Yunan + 2 Türk = Türkiye kan gölü!

Yunan Sahil Güvenlik güçleri, Türkiye’de geniş çaplı terör eylemleri gerçekleştirmek için Sakız Adası açıklarında seyreden ve 4 kişinin bulunduğu şişme botta silah ve patlayıcılar ele geçirdi. Operasyonlarını genişleten Yunan polisi toplam 14 kişiyi gözaltına aldı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ege’de silah operasyonunda yakalanan 4 kişiden birinin, AK Parti binası ve Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırı olayının faili olduğunu açıkladı.

Güvenlik güçleri, yedi metrelik botta yapılan aramada iki adet tanksavar havan mermisi, dört adet el bombası, iki adet tabanca, 200 mermi ve bol miktarda patlatılmaya hazır bomba düzeneği buldu. Bottaki 2 Türk ile 2 Yunan vatandaşı gözaltına alındı. Şahısların DHKP-C terör örgütü üyesi oldukları iddia edildi. Yunan antiterör birimi, Türkiye’ye gitmeyi hedefleyen kişilerin eylem yapmayı amaçladıklarını düşünüyor.

Botta yer alan 4 kişinin gözaltına alınmasının ardından Sakız Adası limanında da Atina plakalı bir otomobilde gözcülük yapan 2 Yunan daha gözaltına alındı.

Botta yakalanan bir şahsın adres olarak Atina’daki Eksarhiya semtinde yer alan bir büroyu vermesi üzerine operasyonlara başlayan Yunan polisi, ilgili adrese yaptığı baskında bilgisayar arşivini imha etmeye çalışan kişileri gözaltına aldı. Yazılı ve elektronik materyalin incelemeye alındığı belirtiliyor.

Atina, Selanik ve Korinthos’ta operasyonlar yapan Yunan polisi, toplam 14 kişiyi gözaltına aldı. Polisin toplam 10 eve baskın düzenlediği bildirildi.

Yunan polisi, 2011’de Selanik’te el bombasının patlaması sonucu hayatını kaybeden bir kişinin evinde ele geçirilen tanksavar havan mermisinin botta ele geçirilenlerin bir benzeri olduğunu bildirdi.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan ve Atina yakınlarındaki Aspropirgos Deniz Ticaret Okulu öğrencisi olan 22 yaşındaki Yunan gencin, ilk ifadesinde, botta silah bulunduğunu bilmediğini ve sadece botu Türkiye’ye götürmek için iki Türkiye vatandaşı ile 500 euro’ya anlaştığını ileri sürdü. Botta ele geçirilen Türk vatandaşlarının Türkiye’de daha önce silahlı eylemlerde bulundukları tespit edildi.

Bu arada, Denizcilik ve Ege Bakanı ile Kamu Düzeni Bakanı’nın konuyu yakından takip ettikleri belirtiliyor. Yunan polisinin operasyonları tamamlamasının ardından resmi açıklama yapılması bekleniyor. Yaklaşık 2 ay önce de yine Atina merkezinde kaçırılan canlı bomba Bulut Yayla, Türkiye’ye teslim edilmişti.

Silahlı botta yakalanan zanlı Adalet Bakanlığı’na saldırı düzenlemiş

Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan Türkiye’ye getirilmeye çalışılan silah ve patlayıcı mühimmat yüklü botta yakalanan terör örgütü DHKP-C üyesi H.B.’nin, Adalet Bakanlığına bombalı saldırı yapan zanlı olduğu belirlendi.

Ege Denizi’nde Yunanistan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalanan silah yüklü botla ilgili dört kişinin tutuklandığı öğrenildi. Botta yakalananlardan ikisinin Yunanistan, ikisinin Türkiye vatandaşı olduğu, bunların da terör örgütü DHKP-C üyesi oldukları ve silahlı eylem yapmak üzere İzmir’e gitmeye çalıştıkları ileri sürüldü. Gözaltına alınanların, terör örgütü DHKP-C üyesi H.B. ve M.Y. olduğu belirlendi.

Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi’ne eşzamanlı saldırıların ardından DHKP-C üyesi H.B.’nin, bakanlığın önündeki keşif, eylem ve kaçış görüntülerine ulaşılmıştı. Terör örgütü DHKP-C üyesi H.B.’nin, Adalet Bakanlığı ek binasına saldırı yaptığı öğrenildi.

BAKAN GÜLER DE AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ege’de silah operasyonunda yakalanan 4 kişiden birinin, AK Parti binası ve Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırı olayının faili olduğunu açıkladı.

Güler, “Adalet Bakanlığı’na atılan bombanın faili olduğu açıkça tespit edilen Hasan Biber isimli DHKP-C terör örgütü mensubu şahıs yakalandı.” dedi.

Gazetecilerin konuya ilişkin sorularına cevap veren Bakan Güler, “Sakız Adası’nda bot ile Türkiye’ye gelmek üzere hazırlanan 4 kişi yakalandı. Bunlardan bir tanesi, 19 Mart 2013 tarihinde AK Parti Genel Merkezi’ne ve Adalet Bakanlığı’na yapılan bir saldırı vardı, Adalet Bakanlığı’na atılan bombanın faili olduğu açıkça tespit edilen Hasan Biber isimli DHKP-C terör örgütü şahıs bu yakalanan 4 kişinin içindedir. Bunun yanında aynı örgütün bir militanı da yakalandı. Yanlarında Fransız ve Bulgar kimliklerini taşıyan ama muhtemelen Türk oldukları tahmin edilen 2 kişi daha var. Aynı olaylarla bağlantılı olarak Yunan polisi Atina’da bir operasyon gerçekleştirdi ve 2 kişi daha gözaltına alındı. Maalesef bu botun içinde çok sayıda silah, mermiler, lav silahları, roket atarlar tespit edildi. Zaten bizim daha öncesinde adı geçen şahsın Türkiye’de yeni bir eylem hazırlığında olduğuna dair istihbaratımız var. Uluslararası alanda terör ile mücadelede Türkiye karşılıklı işbirliğine çok büyük önem veriyor. Son dönemlerde bu anlamdaki çalışmalarımızı hızlandırdık. Böyle bir olayın önlenmiş olması önemli” diye konuştu.

Yakalanan şahısların Türkiye’ye iade sürecinin sorulması üzerine Bakan Güler, “Zaten bunların hepsi yakalanma talimatı olan, haklarında arama kararı bulunan, Türkiye’de hüküm giymiş ve yurtdışına kaçmış şahıslar. Türkiye’ye iade edilmeleri ile ilgili süreç ilerleyecek, gereği yerine getirilecek” şeklinde cevapladı.

HASAN HACI -EMRULLAH BAYRAK – TEKİN GÜRBULAK – İZMİR, ATİNA, ANKARA | CİHAN

Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu