Haberler

Sivastopol’de Türk şehitleri anıldı

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Sivastopol (Akyar) Sapun Dağı’nda bulunan Türk şehitliğinde anma töreni düzenlendi.

Şehitleri anma merasimine; Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Vekili Mehmet Sağlam, Kiev Askeri Ataşesi Sahil Güvenlik Kurmay Albay Cengiz Fitöz, Odesa Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Simferopol Fahri Başkonsolosu Seyran Osmanov, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü İdari İşler Müdürü Kasım Taştemel, Diyanet İşleri Başkanlığı Kırım Koordinatörü Ömer Faruk Can, THY Simferopol Müdürü Serhat Fil, Kırım Tatarları ve çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.

Tören Şehitliğe çelenk konulması, saygı duruşu ve Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait askeri bando ve tören takımı eşliğinde Türk ve Ukrayna Milli Marşlarının okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemine ilişkin; Büyükelçisi Mehmet Samsar, TBMM Başkan Vekili Mehmet Sağlam ve Askeri Ataşe Cengiz Fitoz konuşma yaptı.

Konuşmasını yaparken duygulu anlar yaşayan Mehmet Sağlam, kendisine de, Çanakkale’de şehir düşen dedesi, İspir Mehmet’in adının verildiğini belirtti. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Mehmet Sağlam, “Bütün şehitlerimize Tanrı’dan rahmet diliyorum. Başta komutan Mustafa Kemal olmak üzere Çanakkale ve bütün şehitlerimiz rahmetle anıyorum.” dedi.

Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Kırım görevlileri şehitlerin ruhlarına Kur’an-ı Kerim okudu, dua etti.

Anma merasimi hilal ve yıldızlı isimsiz mezar taşlarına karanfil bırakılmasıyla son buldu.

KIRIM’DA 175 BİN 300 TÜRK ASKERİ ŞEHİT DÜŞTÜ

İngiltere, Fransa ve Piyemote-Sardinya’nın Rusya’yı Avrupa ve Akdeniz dışında tutmak amacıyla Osmanlı’nın yanında yer aldığı Kırım Savaşında (1853 -1856) sadece Sivastopol kuşatması sırasında yaklaşık 35 bin Türk askeri şehit olmuştu. Kırım Savaşı’nda şehit düşen Osmanlı askerlerinin sayısının 175 bin 300 kişi olduğu tahmin ediliyor.

YUNUS ERDOĞDU | SİVASTOPOL – CİHAN

 

NOT: HABERİN FOTOĞRAF GALERİSİ VE VİDEOSU KISA ZAMANDA SİTEMİZDE YER ALACAKTIR…

 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.’ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu