Haberler

Berdimuhamedov ile Yanukoviç, köprü açılışına katıldı

Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’da bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, ülkenin doğusunda bulunan Lebap vilayetinde köprü açılışına katıldı. Amuderya nehrinin üzerine kurulan karayolu köprüsünün açılışında, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da hazır bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Orta Asya’nın en büyük nehri üzerinde kurulan köprünün Türkmenistan’ın ulaşım sektörünün geliştirilmesi için önemli olduğunu söyledi. “Söz konusu köprü Türkmenistan ile dünya ülkeleri arasında bir ulaşım koridoru oluşturacak. Bu, tarihi İpek Yolu’nun yeninden canlanması açısından da son derece önemli” diye konuşan Viktor Yanukoviç, bu tesisin iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin bir örneği olduğunu ifade etti.

Türkmen Devlet Başkanı Berdimuhamedov ise Türkmenistan ile Ukrayna arasında işbirliğinin önemli bir aşamaya geldiğini ve birçok alanda çok sayıda ortak projenin hayata geçirildiğini kaydetti.

Altkom şirketi tarafından, 159 milyon dolara mal olan köprünün uzunluğunun bin 404 metre olduğu belirtildi.

Yanukoviç ile Berdimuhamedov’un ayrıca yine Lebap’ta aynı şirket tarafından inşa edilen demiryolu ile havaalanının temel atma törenine de katıldığı öğrenildi. Bu projelerin maliyetinin ise 700 milyon doları bulması bekleniyor.

12 Şubat ‘ta Türkmenistan’a gelen Yanukoviç, bugün temaslarını tamamlayarak ülkesine dönecek. Dün yapılan resmi görüşmeler sonrasında Türkmen gazının Ukrayna’ya sevkiyatının tekrar başlamasına yeşil ışık yakıldı. Türkmenistan’ın Türkmengaz ile Ukrayna’nın Naftogaz şirketleri arasında imzalanan anlaşma, Türkmen gazının Ukrayna’ya tedarik edilmesi ve Ukrayna üzerinden Avrupa’ya taşınmasına kapı açacak.

CEMİL YILDIZ | AŞKABAT – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu