Haberler

Ukrayna, İtalya’dan sonra AİHM karnesi ‘en kötü’ ülke

Ukrayna, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) İtalya’dan sonra en fazla mahkûmiyet alan ülke oldu. AİHM, 2012 yılında Türkiye’ye de 123 davada mahkûmiyet kararı verdi.

Geçtiğimiz sene, AİHM’de en çok ihlal yapan ülkeler sıralamasında Türkiye, Rusya’dan sonra ikinci sırada yer aldı. AİHM’nin gündemine aldığı ve karar bekleyen şikâyet dosyaları konusunda da Rusya, Türkiye’yi önceki seneler değerlendirildiğinde geçerek birinci sıraya yerleştiği gözleniyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Jean Paul Costa, düzenlediği basın toplantısında, AİHM’nin 2012 yılındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Basın toplantısından önce Yüksek Mahkemece gazetecilere ulaştırılan bilgi notuna göre AİHM, Türkiye aleyhine açılan 177 davada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) en az bir maddesinden insan hakları ihlalinde bulunulduğuna hükmetti. Rusya, 122 davada en az bir maddeden mahkûmiyetle birinci sırada yer aldı.

YARGILAMALARIN UZUNLUĞUNDA TÜRKİYE SINIFTA KALDI

Yargılamanın uzunluğu alanında Türkiye üye 47 ülke arasında 51 mahkûmiyet kararı ile birinci oldu. Türkiye ayrıca özgür ve güvenlik hakkı konusunda 37, adil yargılanma hakkı konusunda 26, ifade özgürlüğü konusunda 8, etkin soruşturma yokluğu nedeniyle 12 kez olmak üzere toplam 123 kez mahkûm oldu.

TÜRKİYE, BEKLEYEN DAVALAR SIRALAMASINDA DA İKİNCİ SIRADA

AİHM’de bekleyen yaklaşık 128 bin dava arasında Türkiye 16 bin 879 dosya (yüzde 13,2) ile ikinci sırada yer aldı. 31 Aralık 2012 tarihi itibari ile birinci sırada 28 bin 593 dava (yüzde 22,3) ile Rusya bulunuyor. Daha önceki AİHM raporları incelendiğinde açılan davalar açısından Türkiye’nin artan bir grafik çizdiği görülüyor. 2009’da AİHM’ye Türkiye’den 4 bin 474 başvuru yapılırken, bu rakam 2010’da 5 bin 821, 2011 yılında ise 8 bin 668 olarak gerçekleşmişti. Geçtiğimiz yıl ise Türkiye’den 9 bin 98 başvuru yapılmış. İlk iki sıradaki Rusya ve Türkiye’nin AİHM’de işleme konmuş ve karar bekleyen başvuru sıralamasında 14 bin 188 dava ile İtalya üçüncü, Ukrayna ise 10 bin 447 dava ile dördüncü sırada bulunuyor. AİHM’de bekleyen başvuruların yarısından fazlasını ilk dört ülke olan Rusya, Türkiye, İtalya ve Ukrayna oluşturuyor.

VEDAT DENİZLİ | BRÜKSEL – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu