Haberler

Today’s Zaman 6 yaşında

Yayın hayatında 6 yılı geride bırakan Todays Zaman’a, iktidar ve muhalefete mensup siyasetçilerle birlikte diplomatlardan tebrik yağdı. Mesajlarıyla gazetenin yeni yaşını kutlayan başbakan yardımcıları, bakanlar, genel başkan yardımcıları ve büyükelçiler, Todays Zaman’ın İngilizce yayınıyla tüm dünyaya Türkiye’yi anlattığını söyledi.

Todays Zaman’ın 6. yaş günü kutlamaları çerçevesinde İstanbul ve Ankara’da toplantılar yapıldı. 50’den fazla yazarın katıldığı İstanbul toplantısında konuşan Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş güvenilir haber ve yorum kaynağı olarak tescillenen Today’s Zaman’ın Türkiye’nin yurt dışında en çok bilinen ve güven duyulan markası haline geldiğini söyledi. İngilizce yayın alanında Türkiye’nin bugüne kadar gördüğü satış rekorunun Todays Zaman’a ait olduğunu belirten Keneş, “Web odaklı ve dijital öncelikli yayıncılık sayesinde Today’s Zaman dünyanın dört bir tarafından yakından izlenen bir yayın organı haline geldi. 2012 verilerine göre, dünyanın değişik ülkelerinden yıllık toplamda 3 milyon 100 bin farklı bilgisayardan takip edilen todayszaman.com adresinden bir yıl içerisinde 30 milyon civarı sayfa görüntülendi” diye konuştu.

Farklı kültür ve medeniyetlerin medya ile birbirine yakınlaştığını kaydeden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kutlama mesajında, “Ülkemize ait gelişmelerin anlatıldığı haberlerin uluslararası kamuoyunda yine Türkiye penceresinden yer alması önemli bir gereksinimdir. Türk medyasını uluslararası alanda temsil eden Today’s Zaman’ın 6. kuruluş yıldönümünü en samimi duygularımla tebrik ediyorum” dedi.

Todays Zaman’ın kendi alanında önemli boşluğu başarıyla doldurduğunu kaydeden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da gazetenin Türkiye’deki değişim ve dönüşüm sürecinin dünya kamuoyuna yansıtılmasında önemli bir rol üstlendiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, mesajında şu görüşlere yer verdi, “Türkiye’nin küresel aktör haline gelmesini sağlayan adımların akademik çevrelere aktarılmasında Todays Zaman önemli bir misyon görevi ifa etmiştir. Başarılarının devamını diliyor emeği geçen tüm çalışanlarını tebrik ediyorum.”

İlk günden beri Todays Zaman’ı takdirle izlediğini belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise “Yayın hayatının altıncı yılında Todays Zaman, Türkiye’de yaşayan yabancılar için de Türk dış politikasını dışarıdan takip edenler için de çok önemli bir gazete haline geldi.” dedi.

Gazetenin ismindeki ‘today’ ifadesine dikkat çeken AB Bakanı Egemen Bağış, “Today ismi yanıltmamalı. Çünkü bu isim, yarınları bugünden okuma meziyetine telmihtir. -Zaman’ın Today’s Ruhu- Türkiye’yi dünya ile entegrasyona taşıyan bir diyalog köprüsü olmuştur.” şeklinde konuştu. Today’s Zaman’ın objektifinden yansıyan Türkiye fotoğraflarının Avrupa kamuoyunun bilinçaltındaki perspektif pürüzlerini giderdiğini kaydeden Bakan Bağış, mesajında şu görüşlere yer verdi, “Today’s Zaman, doğru, güvenilir ve objektif yayıncılık anlayışıyla Türkiye’nin Uluslararası standartlarda yayın yapan ilkeli ve aydınlık bir gazetesidir. Today’s Zaman muhabirleri dünyanın dört bir yanına birer ışık demeti olarak dağılmış, Hz. Mevlâna’nın meşhur sözündeki “usturlap” tarifine tastamam uyan ve ufkumuzu açan çalışmaların altına imzalarını koymuşlardır. Ülkemizin boşalan özgüven bataryasını bu usturlap rûhu doldurmuştur. Son yılların en mühim hadisesi ne ihracat rekorları ne enflasyondaki tarihi düşüşler ne de ekonomik büyüme performansında yakalanan yüksek trenddir. Ülkemizin en önemli hâdisesi bir-iki asırdır boş duran özgüven bataryalarımızın dünyaya açılmış Today’s Zaman ruhuyla doldurulmasıdır.”

İngilizce gazetenin kısa sürede önemli başarılara imza atmasının zorluğuna dikkat çeken CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de mesajında şöyle dedi: “Ülkemizde İngilizce yayın yapan gazetenin 7. yıla girmesi önemli başarıdır. Bundan daha önemlisi, Todays Zaman’ın yurt dışında izlenme sıklığıyla ilgili başarıdır. Türkiye ile ilgilenenlere, ülkemizi İngilizce anlatmak; hem tiraj olarak, hem internet okuyucusu olarak rekor okura ulaşmak kutlanacak olaydır. Nice uzun yıllar ve başarıların devamını diliyorum.”

Türkiye’de yayınlanan İngilizce gazete sayısının azlığının Todays Zaman’ın başarısını gösterdiğini vurgulayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Zaman grubunun dürüst medya adına önemli hizmetler verdiğini kaydetti. Kapusuz mesajında şu görüşleri dile getirdi: “Ülkemiz hakkında bilgilenmek isteyen diplomatlara, akademisyenlere ve dünyanın en ücra köşesindeki araştırmacılara doğru bilgi aktarmak hem bilgiye ulaşmak isteyenlere büyük bir kolaylık hem de ülkemizin olduğu gibi tanınmasına büyük hizmettir. Zaman grubu dürüst medya adına verdiği büyük hizmeti Todays Zaman ile uluslararası alana taşıdı.”

ABD Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone yaptığı açıklamada özgür basının demokrasiler için son derecede önemli olduğuna dikkat çekerek, Today’s Zaman’ın Türkiye’nin siyasal ve sosyal geniş yelpazesini içerdiğini belirtti. Ricciardone, “Özellikle Türkiye’yi yakından takip eden diplomatlar için Türkiye’nin önde gelen İngilizce gazetelerinden biri olan Today’s Zaman bizlere zamanlı, doğru ve önemli haberler aktarıyor. Altıncı yaş gününüzü kutlar ve başarılarınızın devamını dileriz” şeklinde mesaj yolladı.

İngiltere Büyükelçisi David Reddaway ise Türkiye’yi anlamak isteyen herkes için Today’s Zaman’ın son derece önemli olduğunu belirtirken, Sri Lanka büyükelçisi Bharathi Davina Wijeratne, her güne ilk olarak Today’s Zaman okuyarak başladığını söyledi.

Arap Devletleri Misyonu Ankara Temsilcisi Muhammed El Fatah Naciri: “Bizim için Today’s Zaman olmazsa olmaz bir gazete! Today’s Zaman Türkiye’de yerleşik yabancı diplomatların Türk iç ve dış politikasına dair konuları takip etmesin de kolaylık sağlıyor.”

Kolombiya Büyükelçisi Fernando Panesso Serna Today’s Zaman’ı her gün okuduğunu ve Cumartesileri sadece Today’s Zamanı alabilmek için elçiliğe gittiğini söyledi.

HÜSEYİN SARI | İSTANBUL – ZAMAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu