Haberler

“Suriyeli militanlar Ukrayna büyükelçiliklerine saldırı tehdidinde bulundu”

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Dış Politika Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Suriye’de tarafların krizi konuşarak çözme şansını kaybettiklerini söyledi.

Suriye Halkının Dostları Grubu tarafından Suriye muhalefetinin ülkede tek yasal otorite olarak kabul edilmesini eleştiren Puşkov, “Siyasi çözüm tüketildi. Şimdi tek alternatif savaş kaldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Twitter’dan gelişmeleri değerlendiren Puşkov, “Suriyeli militanlar Şam’da bulunan Rusya ve Ukrayna büyükelçiliklerine saldırı tehdidinde bulundu. Bu gibi durumlarda Amerikalılar özel operasyon birliklerini gönderir.” dedi.

Diğer taraftan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 14 Aralık’ta Suriye iç muhalefeti temsilcileri ile Moskova’da bir araya gelecek. Basına açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, “Lavrov ve Kadri Cemil görüşmesi yarın gerçekleşecek” dedi.

Cemil’in Suriye’nin Dostları Grubunu eleştirdiğini ifade eden Bogdanov, “Cemil yaptığı değerlendirmede Suriye’nin Dostları Grubunu ‘düşmanlar’ olarak tanımlıyor. Ona göre bu yapı Suriye’de dış askeri müdahaleyi savunuyor.” şeklinde konuştu.

Bogdanov, Başbakan Yardımcılı görevini de yürüten Cemil’in Suriye yönetimi ve muhalefetten destekçileri olduğunu söyledi.

Suriye Halkının Dostları Grubu’nda yer alan 100’den fazla ülke dün Fas’ta bir araya gelmiş ve ilk kez muhalefetin tek çatı altında örgütlendiği Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’nu (SMDK) ‘halkın tek meşru temsilcisi’ olarak tanımıştı.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu