Haberler

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, hükümetin istifası kabul etti

Ukrayna’da 28 Ekim’de yapılan seçimler ardından kabine üyelerinin tamamı istifasını sundu. Yeni hükümetin 12 Aralık 2012 tarihinde Ukrayna Parlamentosu’nda seçilen milletvekillerinin yemin etmesinden sonra kurulması bekleniyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov’un ve Bakanlar kurulunun üyelerinin istifasını kabul etti. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in hükümetin istifası kabul ettiği bildirildi. Öte yandan cumhurbaşkanı yayınladığı kararname ile yeni hükümet kurulana kadar eski hükümetin görevini sürdüreceği belirtildi.

Ukrayna yasalarına göre yeniden milletvekili seçilen kabine üyeleri mazbatalarını alabilmeleri için görevlerinden istifa etmek zorunda. En son Başbakan Azarov istifa dilekçesini verirken, Cumhurbaşkanı Yanukoviç de Azarov’un istifası kabul etti.

Ukrayna Anayasası’na göre başbakanın istifası bütün hükümetin istifasını gerektirdiği için bakanlar kurulu üyelerin tamamının istifası da Yanukoviç tarafından kabul edildi.

Öte yandan eski hükümetten Başbakan Nikolay Azarov, Sosyal Politika Bakanı Sergey Tigipko, Adalet Bakanı Aleksandr Lavrinoviç, Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Pötr Poroşenko, Olağanüstü Haller Bakanı Viktor Baloga, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Boris Kolesnikov, Bölgesel Kalkınma Bakanı Anatoliy Bliznyuk ve Milli Eğitim Bilim, Gençlik ve Spor Bakanı Dmitriy Tabaçnik yeniden milletvekili seçilmişti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu