DünyaHaberler

FAZ ‘Hizmet’i yazdı

ABD’de ziyaret ettiği Fethullah Gülen ile görüşen Alman gazeteci Rainer Hermann, Gönüllüler Hareketi´nin bu ülkedeki çalışmalarını ele alan bir yazı kaleme aldı. Almanya’nın saygın gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesinde yayınlanan “Hayır işle ve sabırla etkisini göstermesini bekle” başlıklı makalesinde Hermann, Alman kamuoyu kadar Türk kamuoyunun da ilgisini çekecek bilgilere yer verdi.

Almanya’nın önde gelen Türkiye uzmanlarından biri olan Hermann, hareketin şeffaf olmadığı ve gizli örgüt gibi çalıştığı yönündeki ithamlara karşı Allah rızası için yapılan hayır faaliyetlerine ve bu faaliyetlerin ABD örneğinde ortaya çıkardığı somut neticelere yazısında yer verdi.

Hareketin eğitim çalışmalarında fen bilimlerine ayrı bir önem verdiğini belirten Hermann, Hocaefendi’nin insanın ailesine, topluma ve tüm insanlığa fayda sağlamasının yolunun eğitim ve okuldan geçtiği görüşünü seslendirdiğini belirterek şu görüşüne yer verdi: “Buna ek olarak Allah’ın yarattığı varlıklar olarak ancak dünyevi ve manevi eğitimle tam olgunluğa ulaşacağımızı düşünüyorum.” Gülen’in, bir ömür boyu bu görüşü savunarak dostlarına okul açmaları çağrısında bulunduğunu belirten Hermann: “Bu okullar Gülen’den ilham alan işadamaları tarafından açılıyor. Kendisi bunların hiçbirinde ne kurucu üye ne de yönetim kurulu üyesi olarak görev alıyor.” dedi.

Hermann, ‘Beyaz Türkler’ olarak tanımladığı Kemalist elitin hor gördüğü Fethullah Gülen Hocaefendi’yi, Anadolu insanına müteşebbis olmayı ve kazandıklarını ihtiyaç sahipleriyle dünya çapında paylaşmayı öğreten bir vaiz olarak tanıttı. Kemalist elit sınıfı etkin bir biçimde sorgulayabildiği için Hocaefendi´nin ‘devlet düşmanı’ ilan edildiğini belirten yazar, “Çatışma ortamından çekinen Gülen, düşmanlıkları körükleyebileceği endişesi taşıdığı için geri dönmeyerek Sailorsburg´da kalmaya devam ediyor” diyerek Türkiye´ye dönmemesine açıklık getirdi.

Almanya´da son zamanlarda Gülen ve Hizmet Hareketi’ne karşı kampanyayı andıran tek taraflı siyasi ve medyatik eleştiriler artmıştı. Spiegel dergisinde çıkan bir yazı ve PKK ile yakınlığı ile bilinen Sol Parti’nin federal ve eyalet meclislerine verdiği meclis soru önergeleri gereksiz tartışmaları da beraberinde getirmişti.

OLMAYAN ÖRGÜT ŞEMASINI ARIYORLAR

Hareketin şeffaf olmadığını ve mafya gibi organize olduğunu iddia eden muhaliflerin ‘olmayan bir organizasyon şeması’ aradıklarına vurgu yapan Hermann, “Halbuki Gülen’in geleneğine sadık kaldığı İslam tasavvufu hiyerarşi tanımıyor. Kaldı ki generallerin söz sahibi olduğu bir dönemde görünür bir örgütlenme yapısına sahip olmak tehlikeli de olurdu.” diyerek bu iddiaların anlamsızlığına parmak bastı. Hermann’a konuşan Gülen, bu eleştirilere karşı, “Hayatım ve eserlerim herkese açık. Gizli hiçbir şey yok. Hizmet´in faaliyetleri halkın gözü önünde, hayatın her alanından, her milletten, her dinden insanlarla birlikte gerçekleşiyor. Bu faaliyetler devlet makamlarının izni ve kontrolüyle vuku buluyor. Bunlarda şeffaf olmayan nedir bilmek isterdim.“ görüşünü dile getirdi.

Hizmet Hareketi´nin eğitim, medya, diyalog, iş dünyası ve hayır işlerinden oluşan beş alanda faaliyet gösterdiğinin altını çizen Hermann makalesinde Gülen´e yakın girişimcilerin 130 ülkede 1000’den fazla okulun kurulmasına öncülük ettiği bilgisini verdi. Hermann, makalesinde ABD´de okul ve diyalog kurumları açan gönüllülerin ve bu kurumlarda çalışan öğretmenlerin görüşlerine de yer verdi.

Alman gazetecinin, hareketin ABD´deki hizmetlerinin geldiği noktayı anlatan değerlendirmesi ise Alman kamuoyu kadar Türk kamuoyunun da ilgisini çekecek nitelikte: “Turkic American Alliance” adlı 200’den fazla derneği bir araya getiren çatı kuruluşunun ne kadar önemli olduğu, gala akşamına 7 senatör ve 54 milletvekilinin şeref vermesinden anlaşılıyor. ABD´deki tek özel Türk düşünce kuruluşu olan “Rethink”, Amerikan siyasetine ve diğer düşünce kuruluşlarına Türkiye ve Yakın Doğu´ya dair güncel araştırmalarıyla bilgi aktarıyor. Diğer önemli bir kuruluş ise Rumi Forum. Yönetim kurulunda başka dinlere mensup ve seküler Amerikalıların da yer aldığı Rumi Forum’un düzenlediği ve önde gelen siyasetçi ve diplomatların konuşmacı olarak katıldığı toplantılar, 4 televizyon kanalı tarafından canlı yayınlanıyor. Türk müteşebbislerin finanse ettiği New York’taki Amity okulunun en başarılı mezunları Harvard, Columbia ve Yale gibi üniversitelere gidiyor.”

FAZ’da yayınlanan makaleye, Twitter’da #FAZFethullahGulen ibaresiyle 12 Kasım pazartesi günü saat 17.00 – 22.00 arası görüş bildirilebilecek.

ESAT SEMİZ, SÜLEYMAN BAĞ | BERLİN – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu