AnalizHaberler

[ANALİZ] İkinci Obama döneminde Amerikan siyasetinde neler değişti?

Başkan Barack Obama’nın 2012 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’e karşı üstün gelerek yeniden seçilmesinin etkileri Amerika’da olduğu gibi tüm dünya da değerlendirmeye tabi tutuluyor.

6 Kasım seçim sonuçlarına göre, Başkan Obama 58 milyon 933 bin (yüzde 50), Romney ise 56 milyon 548 bin (yüzde 48) oy aldı. Amerikan halkı yine Beyaz Saray’ı Obama’ya emanet ederken milyoner Romney’e yeterince güven duymadığını ilan etmiş oldu.

Kongre’de güç dengesi değişmedi. Kongre’nin üst kanadı olan Senato’da Demokratlar üstünlüğünü yine korudu. Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nde ise Cumhuriyetçilerin açık ara üstünlüğünü seçim ile bir kez daha güven tazeledi.

6 Kasım öncesi siyasi güç dengesinde önemli bir değişim olmazken, 6 milyar dolara mal olan seçim kampanyası çalışmaları yalnızca Amerika’nın değil dünyanın da en pahalı seçimi olarak tarihe geçti. Amerikan siyasetinde dengelerini değiştirmeyen dünyanın en pahalı seçimi, halkın iradesini sandıkta birinci güç olduğunu gösterdi.

Amerikan halkı yine Obama tercihi ile bu ülkenin etnik çoğulculuğuna vurguda bulundu. Cumhuriyetçilere Amerikan halkı yalnızca beyaz ve zenginlerin haklarını savunmak için karşıma gelirsen sandıktan seni çıkarmam mesajı verdi. Üstelik bunu da ekonomik sıkıntılara, işsizliğin yüksek olmasına rağmen söyleme dirayeti gösterdi.

Obama’nın yeniden seçim zaferi Amerika’da yaşayan azınlıkların yani Latin Amerikalıların, Afrikan-Amerikanlıların, Müslümanların, Asyalıların ve diğer etnik grupların sandıkta kritik öneme sahip olduğunu bir kez daha gösterdi.

2012 başkanlık seçim sonuçları Cumhuriyetçi Parti’nin değişmesine yol açıp açmayacağı konusunda bir yorumda bulunmak için henüz erken ancak verdiği önemli mesajlar oldu gerçek. Ülkede işsizliğin neredeyse yüzde 8 olmasına rağmen Başkan’a güven tazeleyen Amerikan halkı, Cumhuriyetçilere de izlediği siyasi yolun doğru olmadığını ifade etmiş oldu. Amerikan tarihinde Obama işsizliğin yüzde 7’inin üzerinde olmasına rağmen yeniden seçilmeyi başaran ikinci başkan oldu.

Obama’nın yeniden seçilmesi ülke sahiplerinin beli renkten veya zümreden insanların değil tüm halkın olduğunu göstermiş oldu. Yine dünkü seçimde Obama’ya büyük destek veren kadınların ve gençlerin siyasette gücünü göstermiş oldu.

SEZAİ KALAYCI | NEW YORK – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu