Haberlerİş Dünyası

[FOTO GALERİ] TUİD sosyal sorumluluk projelerine devam ediyor

Ukrayna’da sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken Türk -Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Harkiv’deki bir okulun spor malzemesi ihtiyacını karşıladı.

TUİD, Harkiv’deki 62. okulun 20 bin dolar tutan bütün spor malzemesi ihtiyacını karşıladı. Okulun ihtiyacı TUİD üyesi Muhammet Ali Öztürk tarafından karşılandı.

Okulun yenilenen spor sahasının açılış töreninde söz alan Harkiv Belediye Başkanı Temsilcisi Neli Vasilyevna Kazaniyeva, Türk işadamlarının bu proje ile ne kadar hayırsever olduklarını gösterdiklerini belirtti. Harkiv Belediyesi olarak Türk işadamlarına kapılarının her zaman açık olduğunu ifade eden Neli Kazineyva; “Türk dostlarımıza müteşekkiriz, bu tarz projelerin başka ülke işadamlarına ve derneklerine de örnek olmasını diliyoruz.” dedi.

TUİD Harkiv Temsilcisi Ferit Aliyev ise, Harkiv’in önemli bir şehir olduğunu ve burada daha çok Türk yatırımı ve yatırımcısı görmek istediklerini belirtti. TUİD’in Kiev’deki genel merkezinin ve Odesa temsilciliğinin bu yıl çok aktif olduğunu söyleyen Ferit Aliyev, kendilerinin de genel merkeze paralel Harkiv’deki Türk İş Dünyası’nın toparlayarak sosyal ve kültürel etkinliklerine devam edeceklerini belirtti.

TUİD Denetleme Kurulu üyesi Mustafa Tanyeri, işadamı derneklerinin üyelerine hizmet için var olduklarını bununla beraber, özellikle yurtdışındaki Türk işadamı derneklerinin, içlerinde bulundukları topluma sosyal manada katkı yapmaya da özen gösterdiklerini kaydetti.

Mustafa Tanyeri; “Biz bunu TUİD olarak bu sene fazlasıyla yaptığımızı düşünüyoruz, bununla da yetinmeyeceğiz, yılsonuna kadar Kiev’in Brovari ilçesinde bir sosyal sorumluluk projesini daha tamamlayıp, teslim edeceğiz. Ukrayna’nın geçirdiği bu zor ekonomik koşullara rağmen, Türk insanın yardımseverlik anlayışının kaybolmaması çok önemli.” şeklinde konuştu.

UKRAYNA’NIN SPOR BAŞARISI DÜNYADA TESCİLLİ
Türk işadamlarına yaptıkları yardımlarından dolayı minnettar olduklarını söyleyen, Harkiv Belediye Meclisi üyesi ve Harkiv Golf Kulübü Başkanı Yevgeni Nikolayeviç Babiç şunları söyledi; “Spor Ukrayna’da çok önemsenir. Küçük yaştan itibaren çocuklar, gençler spor ile tanışır. Bunun neticesinde farklı alanlarda sporcularımız gerek olimpiyatlarda, gerekse Dünya Şampiyonaları’nda ülke çok sayıda başarıya imza atıyor. Türk dostlarımıza bu küçük kardeşlerimize sağladıkları imkânlardan dolayı teşekkür ediyoruz.”

Açılışın ardından minik öğrenciler yenilenen spor alanında bir gösteri programı icra etti. Daha sonra ise Harkiv Belediyesi Türk işadamlarının onuruna bir resepsiyon verdi.

TUİD 2012 yılı içerisinde Jitomir ile Harkiv’deki iki yetimhaneye maddi katkının yanı sıra son yıllarda Odesa’daki en büyük hayır etkinliklerinden biri olarak gösterilen Odesa Soneçko Yetimhanesi’nin tadilat ve teşrifatı projesini hayata geçirmişti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu