Haberler

Ukraynalı gençler Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’ne katıldı

Bursa’da bu yıl 17.’si gerçekleştirilen ve bir hafta boyunca çocuklarla gençleri tiyatro sanatının en renkli örnekleriyle buluşturacak olan ‘Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’ne Ukrayna’dan da bir ekip katıldı.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ve Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSITEJ) Türkiye Temsilciliği işbirliği ile düzenlenen ’17. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’nin açılışı, Bursa Kent Müzesi önündeki amfi tiyatroda yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Bursa´nın tarihi, kültürü, sosyal hayatı, ekonomisi ve doğal zenginlikleriyle Türkiye´nin nadide bir şehri olduğunu vurguladı.

BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik de Türkiye´de marka haline gelen ve uluslararası alanda etkinliğini her geçen yıl artıran festival boyunca gerçekleştirilecek programların, çocukların ve gençlerin ufkunu açacağını anlattı. Yılbirlik, tiyatro sanatının önemine değinerek, “Tiyatro, insanı ve durumu anlatır. Öncelikle, çok iyi anlamak ve anlatmak sanatıdır. Her şeyden önemlisi de kültürlerarası, ülkelerarası paylaşma sanatıdır. Festival, dünyanın farklı ülkelerinde gelen tiyatrocuları Bursa’da yaşayan çocuklarla buluşturuyor.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, İstanbul’dan festival için Bursa’ya gelen Anatole Sokak Oyuncuları, Eftal Gülbudak’ın yazıp yönettiği ‘Çer-ve-çe’ oyununu Bursalı sanatseverler için sahneledi. Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı ve BKSTV Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez ile BKSTV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Erbak’ın da katıldığı programa vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

FESTİVAL PROGRAMI

Festivale bu yıl 9 yabancı, 8 Türk topluluk katılıyor. Bulgaristan, Hollanda, İran, İtalya, Ukrayna, Almanya ve Fransa’dan gelen ekiplerle renklenecek olan festivale, Türkiye’den Bursa Devlet Tiyatrosu, İstanbul’dan Anatole Sokak Oyuncuları, Tiyatro BeReZe, Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu, Tiyatro Tem, Ankara Sine-i Sanat Atölyesi (ASSA), Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, İzmir Tarla Faresi Tiyatrosu ve Kırklareli Uçaneller Kuklaevi katılıyor.

Şehirde 6 gün sürecek festival boyunca ücretsiz olarak izlenebilecek oyunların yanı sıra atölye çalışmaları ve seminerler de gerçekleştirilecek. Eğlenceli oyunlar; Tayyare Kültür Merkezi, Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi, Barış Manço Kültür Merkezi, Kent Müzesi Amfi Tiyatro ve Orhangazi Parkı’nda izlenime sunulacak.

FATİH KARAKILIÇ | BURSA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu