Haberler

Suriye, Türkiye’yi vurdu: 5 ölü

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi, Suriye tarafından atılan top mermilerinin en kalabalık caddeye düşmesiyle sarsıldı. İki kadın, üç çocuğuyla birlikte hayatını kaybetti, on kişi yaralandı. Olaydan sonra Türkiye misilleme yaparak Suriye’deki bazı hedefleri vurdu.

Beşşar Esed’e bağlı güçlerle muhalifler arasında çatışmaların yaşandığı Suriye’nin Rakka şehrine bağlı Tel Abyad ilçesinden ateşlenen bir top mermisinin Akçakale ilçesine düşmesi sonucu 3’ü çocuk 2’si kadın 5 kişi hayatını kaybetti. Olayda 3’ü polis olmak üzere 10 kişi de yaralandı. Yaralılardan 2’sinin hayati tehlikesi bulunuyor.

İlçenin en kalabalık caddesi olan Yeni Mahalle’de bir eve isabet eden top mermisi, avluda yemek yiyen anne Zeliha Timuçin (39) ve çocukları Zeynep (8), Ayşegül (12) ve Fatoş ile Gülşah Özer (40) adlı bir kadının ölümüne yol açtı. Olayın ardından Ankara’da hareketli saatler yaşandı. Programlarını iptal eden Başbakan Tayyip Erdoğan, bakanlar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’le olağanüstü toplantı yaptı.

Suriye tarafından ateşlenen toplardan ilki dün saat 16.30 sularında sınıra 200 metre yakınlıktaki Yeni Mahalle’de bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bahçesindeki lojmanlara isabet etti. İlçeye toplam 4 top mermisi düşerken biri evi vurdu. Bunun sonucunda 3’ü çocuk 2’si kadın 5 kişi hayatını kaybetti. İlçede büyük paniğe yol açan olayın ardından yapılan anonslarla vatandaşlar, sınıra yakın yerlere yaklaşmamaları konusunda uyarıldı. Akçakale’nin Suriye tarafındaki sınır kapısının muhalifler tarafından 17 Eylül’de ele geçirilmesinden bu yana bölgede yaklaşık 10 gündür çatışmalar yaşanıyordu.

Çatışmalar sırasında ilçeye birçok kez havan topu isabet etmiş, ancak ölen olmamıştı. Ankara, ilçeye ilk kez top mermisi düştüğünde Şam’a nota vererek duyduğu rahatsızlığı iletmiş, tekrarlanması halinde gerekli önlemi alacağı uyarısında bulunmuştu. Çatışmalar nedeniyle Akçakale’de okullar tatil edilmiş, sınıra yakın 30 ev de boşaltılmıştı. İki haftadır top mermileri altında yaşayan ilçede birçok aile de Şanlıurfa’ya kaçtı. Çatışmalar sebebiyle teyakkuzda olan Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgeye askerî yığınak yaparken, son gelişmelerin ardından sınıra takviye güç sevk edildiği öğrenildi. Öte yandan dünkü patlamalardan sonra olay yerine yakın bir yerde Esed’in ajanlarının yakalandığı iddia edildi.

‘SESSİZ KALINMAMALI AMA PROVOKASYONA DİKKAT’
Suriye’ye düşen havan mermisi sonucu sivillerin hayatını kaybetmesi olayını Zaman’a değerlendiren uzmanlar soğukkanlı siyaseti terk etmeden tepki verilmesi gerektiğini belirtti. TASAM Başkan Yardımcısı Murat Bilhan, olayın ardından provokasyon uyarısında bulunarak, “Provokasyona karşı temkinli davranılması gerekiyor. Acemice verilmiş bir karar Türkiye’nin başına büyük dertler açar.” dedi.

Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi Başkanı Veysel Ayhan da Ankara’nın sessiz kalması durumunda bu tür hadiselerin tekrarlanacağını söylerken, çatışmacı siyasetin de krizi daha da derinleştireceğini ifade etti. Türkiye’yi Suriye’ye karşı tahrik etmek isteyen grupların bu olayın arkasında olduğu iddiasının yabana atılmaması gerektiğine dikkat çekti. Suriye muhalefetinden bir kaynak ise iddiaları yalanlayarak, “Mücadele Suriye halkının özgürlük mücadelesidir, Türkiye’nin meselesi değil. Böyle bir müdahalede mücadelemiz maksadının dışına çıkar.” dedi.

FETHİ ALTUN, İLKAY GÖÇMEN – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu