Haberler

Ukrayna’da Türkçe Konuşan Halklar Sempozyumu Kiev’de başlıyor

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, 18-22 Eylül tarihleri arasında 3. Uluslararası Ukrayna’da Türkçe Konuşan Halklar Sempozyumu yapılacak.

Sempozyum; Кiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü, Türkoloji Bölümü, Folklor Bölümü, Türkiye Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu, Ukrayna Gagauzlar Birliği tarafından organize ediliyor.

Organizasyon komitesi tarafından yapılan açıklamada; “SSCB’nin dağılmasından sonra bağımsız bir ülke olarak dünya coğrafyasında yer alan Ukrayna, Türk Ulusu için çok şey ifade etmektedir. Zira bu ülke topraklarında asırlar boyunca, çeşitli Türk toplulukları yaşamışlardır; devletler, hatta (Altınordu gibi), imparatorluklar kurmuşlardır.” denildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra bütün Türk Devletleri ile Ukrayna Cumhuriyeti arasında çok yönlü ilişkiler bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada; “Bu dostluk ilişkilerine kültürel alanda katkıda bulunmak amacıyla, 2006 ve 2008 yıllarında iki önemli etkinlik düzenlendi. Bu iki etkinliğin görmüş olduğu ilgi, bu yıl bizi daha geniş kapsamlı bir düzenleme yapmaya yöneltmiştir” ifadesi yer aldı.

Sempozyumda, Ukrayna’nın yerli halklarından; Kırım Tatarları, Gagauz, Karay (Karaim) ve Urum Türkleri ile birlikte, tarihin çeşitli dönemlerinde Ukrayna topraklarına yerleşmiş; Türkmen, Özbek, Kazak, Kırgız, Tatar, Başkurt, Çuvaş, Meshet Türkleri ve Azerbaycan Türkleri hakkında bildiriler sunulacak.

Bildirilerde; tarih, etnograf, edebiyat, folklor, dil, kültür gibi çeşitli konuların yanı sıra Ukrayna – Türk kültürlerinin karşılıklı etkileri ve Çağdaş Türkoloji’nin Ukrayna’da gelişim süreci ele alınacak.

Sunulan bildirilerin daha sonra kitap bütünlüğünde üniversitenin hakemli dergisinde yayınlanması ve Türkoloji kütüphanesine kazandırılması bekleniyor.

Türkiye’den çok sayıda akademisyenin de katılacağı sempozyumun konuşma dillerinin: Türkçe, Ukraynaca, Rusça ve İngilizce olacağı belirtildi.

Ayrıca sempozyum çerçevesinde, resim, heykel, fotoğraf, geleneksel sanatlardan oluşan; “Türk Sanatı Karma Sergisi” açılacak.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu