Haberler

Ukrayna, Şanghay’da gözlemci olmak istiyor

Rusya ve batı ülkeleri arasında denge politikası yürütmeye çalışan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Karadeniz tatil kenti Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi.

Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliğinde işbirliğini artırmak istediklerini kaydeden Yanukoviç, Rusya ve Çin’in öncülüğünde kurulan Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) de gözlemci olarak katılmak istediklerini söyledi. Ukraynalı lider Rusya ile uzun yıllardır sorun olan doğalgaz fiyatları ve sevk yolları ile ilgili ilişkilerin tabiatını değiştirmek istediklerini vurguladı.

Ukrayna’nın ŞİÖ üyeliğinde Putin’in desteğini isteyen Yanukoviç, “Bizler diğer konularda olduğu gibi Şanghay’da da partner olmaktan memnuniyet duyarız. Ukrayna örgüte gözlemci statüsü ile üye olmak istiyor.” dedi.

Ukrayna uzun süredir DTÖ üyesi olduğunu, Rusya’nın da sonunda örgüte üye olabildiğini kaydeden Putin, “Bağımsız Devletler Topluluğu çerçevesinde de gümrüksüz alanlarla ilgili bazı anlaşmalarımız var. Tüm bunlar ticaretimizi geliştirmeye ve ekonomik konularda işbirliğimizi arıtmaya katkı sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın ihracatında temel pazarlardan birinin Rusya olduğunu hatırlatan Putin, “Tarım ve mamül ürünler dahil. Tam bir rakam verememekle birlikte Ukrayna’nın tarım ürünlerinin ihracatının yüzde 80’i Rusya’ya yapılıyor. Biz nükleer enerji, gemi yapımı, motor sanayi ve ileri teknoloji alanlarında işbirliğimizi geliştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın 1996’da oluşturduğu Şanghay Beşlisi, 2001’de Özbekistan’ın katılımıyla üye sayısını altıya çıkardı ve ŞİÖ’ye dönüştü. Doğunun NATO’su olarak da anılan örgütte İran, Pakistan ve Moğolistan gözlemci ülke statüsü ile yer alırken, Belarus ve Sri Lanka, 2010’da örgüte diyalog ortağı oldu. Son olarak Haziran ayında Çin’de gerçekleşen ŞİÖ devlet başkanları zirvesinde Türkiye’nin “diyalog ortağı” üyeliği kabul edildi.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu