Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Haberler

[FOTO GALERİ] Yanukoviç’tan “Ukrayna için birleşin” çağrısı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Ukrayna’nın 21. Bağımsızlık Yıldönümü vesilesiyle Hıristiyanlığı benimseyen ilk Kiev Büyük Prensi Vladimir’in anıtındaki “Ukrayna için Birleşin” törenine katıldı.

Kiev ve Novgorod topraklarını tek bir devlet altında birleştiren Büyük Vladimir (960-1015, Berestova, Kiev) anıtındaki Bağımsızlık Bayramı etkinliğine; Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Ukrayna Parlamentosu Başkanı Volodımır Lıtvın, Başbakan Mıkola Azarov, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Genel Sekreteri Sergiy Lövoçkin, Kiev Belediye Başkanı Aleksander Popov, ilk Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk ve eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma, hükümet yetkilileri, din adamları, entelektüeller ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu seneki bayrama katılanlar arasında ‘turuncu devrimle’ başa gelen eski Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun bulunmaması ise dikkat çekti.

Yanukoviç burada yaptığı konuşmada asırlara dayanan geçmişinden ve manevi değerlerinden aldıkları güçle geleceğe emin adımlarla, inanç ve umutla ilerlediklerini söyledi.

Ukraynalı din adamları ve aydınlarının hazır bulunduğu törende Yanukoviç istikrar ve devlette uyumun sağlanması için Ukrayna toplumunun bütünleştirilmesi önemini vurguladı ve “Ukrayna için birleşin. Şahsi düşünceme göre, içtimai mutabakat, milli ruhun güçlendirilmesi için anahtar vazifesini görecektir. Güçlü bir Ukrayna devletinin değişmez bileşenleri maneviyat ve kuvvetli inançtır. Ben toplumun bütün fertlerini ruhsal arınmaya çağırıyorum. Biz insanların vatanseverlik duygularını güçlendirmek zorundayız.” dedi.

Toplumun ortak bir hedefe odaklandığında başarılı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Yanukoviç, buna örnek olarak Ukrayna’nın Polonya ile müşterek organize ettiği Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2012’yi örnek verdi.

Euro 2012’de vatandaşların elbirliği ile başarı için birleştiğini ifade eden Yanukoviç, bu sayede; yollar, stadyumla, yeni otelleri inşa ettiklerini ve altyapı güçlendirdiklerini belirtti.

Vladimir anıtındaki etkinlik katılımcıların çiçek bırakması ve ayin akabinde sona erdi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]