DünyaHaberler

Yanukoviç ve Putin, Soçi’de bir araya geldi

Rusya Federasyonu’nun Karadeniz kıyısındaki Soçi Şehri’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve Rusya Lideri Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Görüşmede Rusya ile Ukrayna’nın doğal gaz işbirliği konusuna değinen Yanukoviç, konunun iki devlet ilişkilerinde her zaman yer alacağını ama doğal gaz konusunda Ukrayna’nın kendi pozisyonunu biraz değiştirmek istediğine vurgu yaptı.

Yanukoviç; “Rusya’nın DTÖ’ye üyeliği sonrasında ekonomik işbirliğini geliştirmenin etkili yollarını bulmalıyız. Rusya, Ukrayna’nın ana ticaret ortaklarından biridir. Rusya’nın DTÖ’ye üyelik en iyi şekilde değerlendirmeliyiz” dedi.

Yanukoviç Ukrayna ve Rusya’nın üçüncü dünya ülkelerinde ve özellikle BDT ülkelerin pazarında yüksek teknoloji ürünlerinin dalında iyi potansiyele sahip olduğuna da değindi. Teknoloji ve iki ülkenin ağır sanayi alt yapısının dikkat çeken Yanukoviç, uçak yapımı, enerji mühendisliği ve gemi imalatı konusunda işbirliği teklifinde bulundu.

Öte yandan görüşme esnasında Yanukoviç, Şangay İşbirliği organizasyonda Ukrayna’nın gözlemci olarak katılmak istediğini de belirtti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu