Haberler

Ukrayna’da Türkçe resmi dil olabilir

Ukrayna Parlamentosu’ndan kavga ve gürültüyle geçen “Devlet Dil Politikası”  yasası yürürlüğe girmesi akabinde ülkedeki bölgeler hızla Rusçayı resmi dil yapmaya devam ediyor.

Ukrayna’nın güneyindeki Herson Bölgesi kırsalında yaşayan çok sayıda Türk asıllı dil yasasından faydalanarak Türkçenin bölgenin resmi dil olmasını talep edebileceği bildirildi.

Cuma günü Rusçayı resmi bölge dili olarak kabul eden Herson Bölgesi’nin Meclis Başkanı Viktor Pelıh bölgede toplu şekilde yaşayan Türklerin de Türkçeyi Bölge dili yapmayı talep edebileceklerini söyledi.

Viktor Pelıh: “Köylerde yoğun şekilde yaşayan hem Türk hem de Tatar nüfusu var. Dil kanuna uygun nüfusun yüzdesi bulunur ve onlar da dil tercihi konusunda karar verirlerse, bizler de kanun çerçevesinde davranıp Türk halklarının dil taleplerini yerine getiririz. Türkçeyi resmi bölge dili yaparız” dedi.

Herson Bölgesinin İdaresinden yapılan açıklamada en son nüfus sayımı yapıldığında Herson Bölgesi’nde 3 bin 736 Ahıska Türkü’nün yaşadığını açıklamıştı.

Dil kanunu Ukrayna Parlamentosu’nda 3 Temmuz’da olaylı bir şekilde kabul edildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç 8 Ağustos’ta dil kanunu imzaladı. Yürürlülüğe giren yeni dil yasası ile birlikten herhangi bir bölgede yaşayan azınlıkların oranı yüzde 10’nu aşması halinde yerel idareler söz konusu halkın anadilini resmi dil olarak kabul edebilecek.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu