Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Haberler

“Ukrayna, Ermenistan’a gizlice silah sattı”

Ukrayna’nın gizli yollarla Ermenistan’a silah sattığı iddia edildi. Azerbaycan kaynaklı APA haber ajansının haberine göre Ukrayna, Ermenistan’a ‘’Zenit’’ marka taşınabilen uçaksavar, füze kompleksi ve çeşitli füze bataryaları ve bunların füzelerinin satışını gerçekleştiriyor.

Ajans haberine kaynak olarak, Ukrayna Savunma Bakanlığı Genel İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Sergey Qımız’ın Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e gönderdiği gizli mektubu gösterdi. Basına nasıl yansıdığı belirtilmeyen mektuba göre ülkenin resmi silah ihracatçısı olan “Ukrspesexport’’ ile Ermenistan’ın ‘’DG Arms Corporation’’ şirketi arasında “Smerç’’ marka batarya ateş sistemi, onun füzeleri (12 adet) ve “İqla» tipi 50 adet ‘’Zenit’’marka portatif uçaksavar füze kompleksinin teslimat yolları gösteriliyor. Bahse konu mektuba göre Kiev, siparişin ulaştırılması adına Avrupa ve eski Doğu Bloku ülkelerinde kayıtlı sahte firmaların kullanımını öneriyor.

Mektupta Ermenistan’ın sipariş edilen silah tutarının yarısın ödediği belirtilirken, ayrıca Azerbaycan’ın bundan haberdar olması durumunda atılabilecek adımlardan da bahsediliyor. Azerbaycan ile Ukrayna arasında askeri-teknik ve enerji işbirliği anlaşmalarının olduğuna dikkat çekilen mektupta, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin zarar görmemesi adına yol haritası da belirtiliyor.

Mektupta silahların sahte firmalar aracılığı ile Moldova’ya götürülmesi orada üzerindeki markalar söküldükten sonra Ermenistan’a sevk edilmesi gerektiği bildiriliyor. Azerbaycan bu sevkiyattan haberdar olursa; silahların Libya’da isyancılar tarafından savunmasız kalan cephaneliklerden alınarak Ermenilere satıldığının söylenmesi tavsiyesinde bulunuluyor.

Ajans ayrıca konuyla ilgili Ukrayna Savunma Bakanlığı yetkilileri ile görüştüklerini fakat yetkililerin herhangi bir açıklamada bulunmak istemediklerini bildirdi.

OSMAN UÇAK | BAKÜ – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]