Haberler

Çin gemisinin rotası Ukrayna

Çin, Akdeniz’e açılan donanma gemisinin rotasının Ukrayna olduğunu açıkladı.

Çin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Deniz kuvvetlerine ait “Qingdao” adlı gemi planlandığı üzere Ukrayna’yı ziyaret edecektir.” ifadelerine yer verildi.

Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organlarından Huanqiu, Akdeniz’e açılan donanma gemisinin Suriye, İran, Rusya ve Çin’in ortak tatbikat yapmak için değil, sadece Ukrayna’ya ziyaret düzenlemek için yola çıktığı belirtildi.

Yabancı medya kuruluşlarının konu hakkında çok sayıda tahmin yürütmelerini şaşırtıcı olduğuna dikkat çeken site, savaş gemilerinin Akdeniz’de uzun süreli misafirlik yapma niyeti bulunmadığına, ancak “davetsiz misafir” gibi de görülmemesi gerektiği ifadelerine yer verdi.

Çinli askeri uzman Song Xiaojun’un açıklamalarına yer verilen haberde, Çin’in Suriye konusunda Batı ülkeleriyle ayrı düşmesinden ötürü gemilerin Batı basınında enteresan yorumlara sebep olduğunu söyledi. Çin’in sadece normal bir askeri ziyaret düzenlediğine dikkat çeken Song, siyasi durumdan ötürü olayın farklı boyutlara çekildiğini aktardı.

HALİL ŞEN | PEKİN – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu