Haberler

Rusya’da rüşvet aracılık yapan Türk’e beş yıl hapis

Rusya’da faaliyette bulunan İsveç merkezli ev mobilyası üreticisi IKEA’nın üst düzey yöneticisi Karl Ola’nın kira sözleşmelerinde rüşvet alımına yardımcı olduğu iddia edilen Türk vatandaşına (O.Ü.) 5 yıl hapis cezası verildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı, Moskova’da Dorogomilovski Bölge Mahkemesi’nde IKEA’nın Tyoplıystan’da bulunan alış veriş merkezinde kira sözleşmelerinde kolaylık sağlamak için 6,5 milyon ruble (198 bin dolar) rüşvet alımına aracı olduğu iddiası ile Türk vatandaşının yargılandığını açıkladı.

IKEA Rusya’nın gayrimenkul şirketinde yöneticilik yapan Türk vatandaşı, Nisan 2011’de Moskova’da bir kafede 6,5 milyon ruble rüşveti alırken suçüstü yakalanmıştı. İddialara göre, İsveç vatandaşı Ola’nın kiralama işlemlerini zorlaştırıyor, aracı olan Türk vatandaşı da rüşvet karşılığında sözleşmelerde önemli indirimler sağlıyordu.

Rüşvet olayına karışan IKEA yöneticisi Karl Ola ve diğer Türk vatandaşı (F.Y.) ile ilgili arama işlemleri devam ediyor. İsveçli zanlının kendi ülkesinde bulunduğu ve suç ortağı Türk vatandaşını kurtarmak için Rus savcıya rüşvet teklif ettiği de iddia edildi.

İsveç firması IKEA yöneticileri 2010’da da bir rüşvet skandalına karışmış, iki üst düzey yöneticisi görevden alınmıştı.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu