Haberler

Ukrayna Milliyetçi Hareketi Partisi: ‘Türkler kendi milli değerlerini korur’

Rusçanın resmi dil olmaması için gerektiğinde silahlı mücadele çağrısında bulunan Ukrayna Milliyetçi Özgürlük (Svoboda) Hareketi Partisi Lideri Oleg Tyagnıbok Cihan’a özel açıklamasında;

“Türkler kendi milli değerlerini korur. Kahramanlarına saygı duyar. Türkiye’nin bağımsızlığını korumak için mücadele eden Atatürk’ün her yerde anıtı var. Bugün gördüğünüz şeyler belki küçük adımlar ama milli değerlerimizi korumak için. Şu anda hükümetteki milyarderler kulübü Moskova’dan her gelen talimatı uygulamaya hazır. Stratejik kuruluşları ve topraklarımızı satmaya hazırlanıyorlar. Dün bizim için kutsal olan dilimizi yok etmeye yönelik bir girişimde bulunuldu.” diye konuştu.

Ankara’da Türkçenin yol edilmesine ilişkin bir adım atılsa siz de tepki gösterirdiniz diyen muhalif lider Oleg Tyagnıbok, Rusya, Polonya ve Türkiye’nin komşu ülkeler dâhil bütün ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını tek istediklerin kültür ve dillerini korumak olduğunu söyledi.

Mücadelenin çeşidinin duruma göre değişeceğini ifade eden Tyagnıbok, hâlihazırda ülkede yeni bir sürecin başladığı bilgisini verdi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu