Haberler

NATO’dan Türkiye’ye ‘tam destek’ geldi

NATO, Türk jetini düşüren Suriye’yi sert bir dille kınadı ve Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu duyurdu. Türkiye’ye desteklerinin tam olduğunun altını çizen NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye’nin benzer bir saldırı gerçekleştirmesi durumunda NATO’nun müdahale edebileceği uyarısında bulundu.
Bugün Türkiye’nin talebiyle Brüksel’de NATO üyesi ülkelerin büyükelçilerinden oluşan Kuzey Atlantik Konseyi toplandı. Türkiye tarafı, uluslar arası sularda Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı ile ilgili yaşanan gelişmelerin detaylarını üye ülkelerin NATO büyükelçilerine brifing şeklinde sundu.

Bir buçuk saat süren istişare toplantısının ardından basının karşısına geçen NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türk askeri uçağını düşüren Suriye’yi “en güçlü şekilde kınadıklarını” açıkladı. Rasmussen, Türk askeri uçağının düşürülmesi konusunda yapılan toplantıda 5. maddeyi görüşmediklerinin altını çizerken, Suriye’nin saldırısının ‘‘kabul edilemez’’ olduğunu vurguladı. Dün Lüksemburg’da bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları’nın aldığı karara paralel bir karar çıkan

NATO’da Suriye ‘suçlu’ bulunurken, NATO’dan Türkiye tam destek geldi.
NATO’nun, “Taraflardan herhangi biri, taraflardan herhangi birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır” maddesi olan 4. madde uyarınca toplandıklarını ifade eden Rasmussen, Suriye’nin yeniden benzer bir saldırı olması durumuna karşın ‘‘teyakkuzda’’ olduklarının altı çizildi.

VEDAT DENİZLİ | BRÜKSEL – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu