Haberler

Yanukoviç başbakandan yine “kelle” isteyecek

Siyaset uzmanları, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in, iç ve dıştaki kötü gidişin faturasını hükümete kestiğini, bu yüzden 28 Ekim seçimleri öncesinde kamuoyunu ikna için Başbakan Azarov’dan “kelle” isteyeceğini iddia ediyorlar.

Yanukoviç geçtiğimiz gün yaptığı toplantı sonunda verdiği demeçte “ülkedeki reformları frenleyen bakanların olduğunu” söyledi. Önde gelen siyaset bilimcilerden D. Vidrin ve V. Karasyov’a göre ülke içindeki ağırlaşan ekonomik şartların ve bozulan mali disiplinin faturası Başbakan Yardımcısı Serhiy Tihipko’ya kesilecek. Ayrıca Eğitim Bakanı Dimitriy Tabaçnik de sürekli tepki çeken uygulamalarından dolayı feda edilmeye aday görünüyor. Dış politika’da, özellikle Timoşenko ve Lutsenko davalarından dolayı Ukrayna’nın hırpalanmasına engel olamadığı iddia edilen Dışişleri Kostyantin Hrışneko’da koltuğu sallanan diğer bir bakan.

 

Mihaylo Pohrebinskiy gibi bazı siyasi analizcilere göre kurban edilme ihtimali yüksek bir diğer kabine üyesi ise, hakkında Irak’a büyük bir parti silah satışını bitiremeyen Savunma Bakanı Dmitriy Salamatin.

Hatırlandığı üzere Başkan Yanukoviç zorlaşan ekonomik şartlar ve duraksayan reformlar nedeniyle mart ayında Başbakan Azarov’dan bazı bakanlarını değiştirmesini istemişti. Azarov çok istekli olmasa da maliye, sağlık, savunma bakanlarını değiştirmek zorunda kalmıştı.

ULYANA DERMENCİ | WWW.UKRAYNAHABER.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu