Haberlerİş Dünyası

Azeri petrol devi SOCAR, TUİD’in yardım projelerine destek olacak

Türkiye- Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) ve Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokole göre SOCAR, TUİD’e üye 200’den fazla firmaya, Ukrayna’da SOCAR’ın anlaşmalı olduğu benzin istasyonlarında indirimli benzin verecek. Ayrıca Azeri şirketi, TUİD tarafından yürütülen yardım projelerine destek olacak.

TUİD Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede SOCAR Ukrayna Genel Müdür Yardımcısı Azi Aslanov, Ukrayna’da Türk işadamları tarafından tadilat ve teşrifatı yapılan Odesa’nın en büyük ikinci yetimhanesi Soneçko’nun projesine maddi destekte bulunacaklarını söyledi.
Azi Aslanov, Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk firmalarını kendi firmaları olarak gördüklerini dile getirdi. Azeri yetkili, TUİD üyelerine indirimli benzin sağlanması gibi ticari işbirliklerinin gerçekleştirilmesinden doğal bir şeyin olamayacağını belirtti.

İmza töreninde konuşan TUİD Yönetim Kurulu Başkanvekili Burak Pehlivan ise; “Ukrayna’daki Türk iş dünyasına son yılların en büyük hayır projesine SOCAR tarafından yapılan destek çok büyüktür. Bilindiği gibi SOCAR, Türkiye’nin tek petrokimya tesisi olan PETKİM’i özelleştirmeden satın almış ve bu tesise yaptığı yatırımlar ile Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımcılarından biri haline gelmiştir. Biz de SOCAR’ı kendi firmamız olarak görüyoruz” dedi.

Burak Pehlivan, “Ayrıca üyelerimize de böyle bir jestin yapılıyor olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Ancak SOCAR Ukrayna’yı TUİD’in de asil üyesi olarak görmek istiyoruz ve davet ediyoruz.” dedi.
Üyelik daveti için teşekkür eden Azi Aslanov, firma yapıları gereği belli prosedürleri gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Aslanov; “İnşallah bu prosedürleri en kısa zamanda gerçekleştirerek, TUİD’in asil üyesi oluruz. Ancak bu süreçte de TUİD’in tüm etkinliklerine asil bir üye gibi katılıp, katkıda bulunacağız” dedi.

Görüşmenin akabinde TUİD ile SOCAR Ukrayna arasındaki işbirliği protokolü Pehlivan ve Aslanov tarafından imzalandı.
Azi Aslanov ise firma olarak imkânları doğrultusunda hayır projelerine katkı yapmaya çalıştıklarını bildirdi. Kiev’in ilçelerinden İrpen’e kentin en güzel parklarından birini kazandıklarını, Odesa’da şehrin sembollerinden biri haline gelebilecek bir park düzenlemesi yaptıklarını ifade eden Aslanov, “Kiev’de ise Azerbaycan Büyükelçiliği içerisinde yine çok önemli bir park projesi gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu parkın açılışı haziran ayında çok yüksek düzeyde katılımlarla gerçekleştirilecektir” dedi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu