Haberler

Ukraynalıların sadece yüzde 15’i NATO üyeliğini istiyor

Ukrayna’da Demokratik İnisiyatif Fonu tarafından yapılan bir ankette halkın büyük çoğunluğunun NATO üyeliğine karşı olduğu ortaya çıktı. Ankete katılan Ukraynalıların yüzde 62’si ülkenin NATO üyeliğine karşı olduklarını söyledi.

Demokratik İnisiyatif Fonu Müdürü İrina Bekeşkina, ankete katılan vatandaşlardan sadece yüzde 15’inin Ukrayna’nın NATO üyesi olmasını desteklediğini belirtti. Ülkedeki NATO karşıtların yüzde 63’ü Ukrayna askerinin birliğin savaş harekatlarına katılmasından endişelenirken, yüzde 46’sı ise NATO’yu agresif ve emperyalist bir blok olarak tanımladı.
Öte yandan anket Ukraynalıların NATO konusunda ne kadar az bilgiye sahip olduklarını ortaya çıkarttı. Katılımcıların yüzde 48’i NATO’da herhangi bir konuda kararların nasıl alındığını bilmediklerini aktardı.

Halkın NATO konusunda çok ilgisiz olduğunu ifade eden İrina Bekeşkina, NATO üyeliği konusunda Ukrayna’da referandum yapılacak olsa olumlu sonuç alınmayacağını iddia etti. 2 bin 9 kişinin katıldığı anket Ukrayna genelinde 30 Mart- 4 Nisan günleri arasında yapıldı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu