Haberler

Dragamanova ile Kiev Dilbilim üniversiteleri İstanbul Beykent Üniversitesiyle protokol imzaladı

Ukrayna’nın en büyük pedagoji üniversitesi Dragamanova Milli Pedagoji ile en iyi yabancı diller üniversitesi Kiev Milli Dilbilim Üniversitesi Beykent Üniversitesi ile karşılıklı işbirliği ve dostluk protokolü imzaladı.

İstanbul’da gerçekleşen protokolde ev sahibi üniversiteyi üniversite yönetim kurulu adına İsmail Erkan Çelik ile Rektör Prof.Dr.M.Emin Karahan, Kiev Milli Dilbilim Üniversitesi Rektörü Roman Vasko, Dragamanova Üniversitesini Rektör Yardımcısı Bogdan Andruşisin temsil etti.

Karşılıklı öğrenci değişimi, öğretim görevlisi değişimleri ve ortak projelerin konuşulduğu toplantıda tüm taraflar protokolü daha somut ve geniş alanlara kaydırabilme üzere prensipte anlaştı.

Türkiye’yi ilk defa ziyaret eden Kiev Milli Dilbilim Üniversitesi Rektörü Roman Vasko; “İstanbul’un bir dünya şehri olduğunu ve sadece eğitim alanında değil birçok alanda Türkiye’nin güçlü ve model bir ülke” dedi.

Dragamanova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bogdan Andrusisin; ise “Türkiye’ye birçok defa geldiğini ve her gelişinde Türkiye’ye daha da fazla âşık olduğunu” ifade etti.

Ukrayna ve Türkiye üniversiteleri arasında ilişkilerin daha da geliştirilmesinin her iki ülke menfaatlerine olduğun söyleyen Andrusisin, bu ilişkileri daha da ileriye götürmek ve kendi üniversitelerinde de Türkçe derslerinin okutulmasını düşündüklerini söyledi.

www.UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu