Haberlerİş Dünyası

[FOTO GALERİ] Doğu Dilleri Olimpiyatları Kiev’de gerçekleştirildi

Doğu Dilleri Olimpiyatları, Kiev Milli Dil Bilimleri Üniversitesi’nde, T.C. Kiev Kültür ve Turizm Müşavirliği, Türk Ukrayna İşadamları Derneği,(TUİD) Çin, İran ve Kore Büyükelçiliklerinin sponsorluğunda gerçekleştirildi.

 

30’dan fazla üniversiteden 150’yi aşkın öğrencinin katıldığı olimpiyat finallerinin koordinatörlüğünü ise bir Türk, Kiev Milli Dil Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Nevzat Kayabaş yaptı.

 

Olimpiyat Koordinatörü Nevzat Kayabaş törenler öncesi yaptığı konuşmada T.C. Kiev Kültür ve Turizm Müşavirliği ile TUİD’e organizasyonunun iyi bir biçimde gerçekleştirmesinde yapmış oldukları maddi ve manevi katkılardan dolayı teşekkür ederek; “Burada 4 ülkenin daha büyükelçiliklerinden temsilciler var, onlara da organizasyona desteklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Türkçe dışındaki branşlarda ödül alan öğrencilere armağanları ilgili büyükelçilik diplomatları tarafından takdim edilirken, etkinlikte Ukrayna iş dünyasının yalnızca Türk işadamları tarafından temsil edilmesi dikkat çekti.

 

Türk Dili alanında olimpiyatlarda birinciliği alan Kiev Milli Dil Bilimleri Üniversitesi öğrencisi Olena Paliy’e birincilik ödülü T.C. Kiev Kültür Müşaviri Berat Yıldız, ikinciliği alan yine aynı üniversitenin öğrencisi Karina Muskino’ya ikincilik ödülü TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Murat Aytaç, Odesa Milli Meçnikova Üniversitesi’nden Katerina Anatolievna’ya üçüncülük ödülü ise TUİD Yönetim Kurulu Başkanvekili Harun Şirin tarafından takdim edildi.

 

Ödül törenin ardından verilen akşam yemeğini onurlandıran Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, burada yaptığı kısa konuşmada Ukrayna’nın en büyük 3 ticaret partnerinden biri olan Türkiye ile Ukrayna’nın, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerinin son dönemde hızla geliştiğini belirterek, Ukrayna’da Türkçe öğreniminin önemine dikkat çekti. Kiev Büyükelçisi, bu tarz yarışmaların ise önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu ifade ederek, Türk Ukrayna İşadamları Derneği’ne, Olimpiyatlardaki sponsorluğu için teşekkür etti.

 

TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Murat Aytaç ise Ukrayna’nın ve Ukrayna’daki Türk iş dünyasının global ekonomik krizin etkilerini hala hissettiğini söyleyerek başladığı kısa konuşmasında, buna rağmen TUİD’in ve Türk işadamlarının son dönemde sosyal sorumluluk projelerine önem verdiğini belirtti.

 

Başkan Cem Murat Aytaç;

 

“TUİD’in ve Ukrayna Türk Toplumu’nun 100-120 bin dolarlık nakdi ve ayni katkısıyla Odesa’da tadilat ve teşrifatı devam eden şehrin en büyük ikinci yetimhanesinin ilgili bölümlerinin açılışını mayıs ayında gerçekleştiriyoruz, Jitomir’ ve Harkov’da ise daha küçük çaplı çalışmalar yürüttük, 23 Nisan’da ise Çernobil mağduru çocuklarla ilgili bir faaliyet gerçekleştireceğiz” dedi.

 

Başkan Aytaç ekonomik zorluklar ne olursa olsun, işadamlarının ve onların temsilcisi olan kurumların imkânları doğrultusunda hayır projelerinin içerisinde olması gerektiğinin altını çizdi.

 

TUİD başkanı, Doğu Dilleri Olimpiyatlarına TUİD olarak bu yıl ilk kez sponsor oluyoruz, önümüzdeki yıllarda bu sponsorluğumuz devam edecektir, üniversite öğrencisi gençlerimizden kurduğumuz TUİD takımı ise kısa bir sure sonra başlayacak ve 5 ay sürecek Ukrayna’nın en önemli amatör futbol turnuvası olan Business League’de bayrağımızı dalgalandıracaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

HABER | TUİD WEB

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu