Haberler

Ukrayna’daki Hıristiyanlar Söğütlü Pazar bayramını kutluyor

Ukrayna’da en yaygın Hıristiyanlık mezheplerinin mensupları Ortodokslar ve Grek Katolikleri bugün “Verbna Nedilya – Söğütlü Pazar” bayramını kutluyor. Bugün dindar Ortodokslar ve Grek Katolikleri kiliselere gidip söğüt dallarını kutsatırlar.

Mevcut kilise takvimine göre, yıl içinde kutlanan 12 bayramdan birisi olan Söğütlü Pazar, Hz. İsa’nın Kudüs’e girişini temsil ediyor. Mevcut Hıristiyanlık akidesine göre Hz. İsa Peygamber – yine aynı akideye göre – çarmıh hadisesinden birkaç gün önce eşek (bir rivayete göre katır) sırtında Kudüs’e giriyor.

Burada artık kendisini tanıyanlar ve inananlar onu karşılayıp ezgiler işliğinde geçeceği yollara palmiye dalları sererek “hoş geldin” diyorlar. Ukrayna’da bayramın adı palmiye yerini alan söğüt dallarından geliyor. Ayrıca, Ukrayna’nın kadim kültüründe, baharın geldiğini belirten benzer bayramlar da eskiden beri kutlanırmış.

ORUCUN BİTİMİNE 7 GÜN KALDI
Hayvansal gıdaların yenmediği büyük orucun son haftasına girildi. Riyazet yapanlar için kalan son yedi gün zor geçer. Bu dönemde orucun bazı şartları ihlal edilerek balık türü hayvansal gıdalar tüketilir.

 

Yedi günlük inziva sonunda Hz. İsa’nın (A.S.) göğe yükselişi, yani “Paskalya Bayramı” kutlanır.

KİEV | CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu