Haberler

Yaz saati uygulaması kalp krizini tetikliyor iddiası

İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre yaz saatine geçilen ilk hafta da kalp krizi vakalarında artış gözlendiği tespit edildi. İsveç’te yayın yapan Sleep Magazine dergisinde yer alan araştırmaya göre, bir yıl boyunca kış saati uygulamasıyla belirli bir uyku düzenine alışmış insanlarda, yaz saatine geçilmesi ve uyku düzenin değişmesi etkisiyle olası kalp krizini tetiklediği tespit edildi.

Kalp krizi riskinin yaz saatine geçişle birlikte, yeni uyku düzenine alışana kadar bir hafta boyunca deva ettiğini belirten araştırmaya katılan Doktor Rickard Ljung, yaz saati uygulaması dışında, normal günle göre kalp krizi riskinin Pazartesi günleri daha fazla olduğunu kaydetti. Cumartesi ve Pazar günleri stressiz şekilde daha fazla uyuyan vücudun, Pazartesi iş günü nedeniyle stresinin artmasında ki denge değişikliğinin olası kalp krizini tetiklediğini söyleyen Ljung, Pazar akşamları erken yatıp en az 7 saat düzgün bir şekilde uyunması gerektiğinin altını çizdi.

İsveç’te yaz saati uygulaması 1980 yılında başladı.1997 yılından bu yana Mart ayının son pazar günü AB ülkelerinde olduğu gibi İsveç’te de yaz saati uygulaması devam ediyor. İsveç yaz saati uygulamasına 1916 yılında geçmek istedi; ancak çiftçilerden gelen inek sağma şikâyetlerinden dolayı 1980 yılına kadar bu uygulamadan vazgeçilmişti.

ATİLLA ALTUNTAŞ | STOCKHOLM – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu