DünyaHaberler

[GÜMRÜK BİRLİĞİ] Avrupa, Ukrayna’yı Putin’e yar etmek istemiyor

Ukrayna’nın AB ile Gümrük Birliği anlaşmasının 30 Marta kadar imzalanacağına dair, Brüksel kaynaklı haberlerin yayılması üzerine Avrupa gazeteleri, “AB, Putin’den daha hızlı davranıp Ukrayna’yı kendine çekmek mi istiyor” yorumlarına yer verdiler. Avrupa kamuoyu, bir ay sonra, yani görevi devralmasından sonra Putin’in, Ukrayna’yı AB elinden alıp Avrasya-Gümrük Birliği’ne çekmek için güçlü bir atağa geçeceği beklentisinde.

Geçtiğimiz günlerde Die Welt (Almanya), Lidove Noviny (Çek Cum.), Rzeczpospolita ve Gazeta Wyborcza (Polonya) gazetelerinde Ukrayna konusu gündemdeydi.

Gazeta Wyborcza, imzalanması beklenilen Gümrük Birliği anlaşması metni üzerinde Ukrayna içinde muhalefet ve iktidar arasında görüş birliği bile olmadığını yazdı. Çünkü metinden Ukrayna’daki siyasi mahkûmlar ve politik baskılar ile ilgili kısım artık metinden çıkarılmış, diye yazıyor Polonya gazetesi.

Diğer bir Polonya gazetesi Rzeczpospolita ise AB-Ukrayna Gümrük Birliği anlaşması kapsamında istatistiklere yer vermiş:

Anketlerde, Ukrayna halkının yüzde 52’si AB’ye katılımı destekliyor (Batı Ukrayna’da yüzde 80).  Ukraynalıların yüzde 47’si ise eski SSCB usulü bir devlet olacak Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna’nın birlik oluşturmasını destekliyor. Ancak ankette ortaya çıkan bir paradoks ise sorulan insanların yüzde 30’unun hem AB üyeliğini hem de SSCB usulü bir devleti istemesi.

Hatırlandığı üzere, AB ve Ukrayna arasındaki Gümrük Birliği süreci, Avrupa’nın başta Timoşenko ve Lutsenko gibi eski siyasilerin mahkûmiyetlerine tepkileri nedeniyle Aralık (2011) ayında çıkmaza girmişti. Fakat geçtiğimiz günlerde yeniden canlanan sürecin Mart ayında biteceğine dair iki taraftan açıklamalar gelmeye başlamıştı. Bunun üzerine Ukrayna muhalefetinden milletvekilleri, siyasi mahkûmlar ve baskıların, sürece kurban edildiği manasında açıklamalar yapmışlardı.

ULYANA DERMENCİ | WWW.UKRAYNAHABER.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu