Haberler

[VİDEO] TRT, Lale Devri’nde bile padişahın haremine girmedi!

‘Burası Osmanlı’ adıyla uzun zamandır üzerinde çalışılan ve Ezel Akay yönetiminde ilk dört bölümü çekildikten sonra beğenilmediği gerekçesiyle çöpe giden dizinin yeni hali ‘Bir Zamanlar Osmanlı-Kıyam’ ilk bölümüyle izleyici karşısına çıktı.

‘Burası Osmanlı’ adıyla uzun zamandır üzerinde çalışılan ve Ezel Akay yönetiminde ilk dört bölümü çekildikten sonra beğenilmediği gerekçesiyle çöpe giden dizinin yeni hali ‘Bir Zamanlar Osmanlı-Kıyam’ ilk bölümüyle izleyici karşısına çıktı. İmparatorluğun Lale Devri ile başlayan yenilenme çabalarının Patrona Halil İsyanı ile sekteye uğramasına izleyiciler ekran başında tanıklık ederken, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve yapımcı Burhan Özkan’ın ev sahipliğinde çok sayıda davetli, dizinin ilk bölümünü City’s Nişantaşı- Citylife Sinemaları’nda izledi. İstanbul Valisi, gazetelerin genel yayın müdürleri, yapımcılar, oyuncular ve çok sayıda davetlinin katıldığı gecede, dizi filme sinema salonunda ilk kez bir gala düzenlenmiş oldu. İlkler galayla sınırlı da değildi elbette. İbrahim Şahin’in kürsüden açıkladığı “Daha yayınlanmadan astronomik rakama satılan ilk dizi.” açıklaması da Türk televizyon tarihine geçti.

Tabii kime ne kadar paraya satıldığı konusunda bir açıklama yapmadı Şahin… Yönetmenliğini Altan Dönmez’in yaptığı ‘Bir Zamanlar Osmanlı- Kıyam’ın ilk bölümü gerek kostüm, gerek senaryo gerekse de oyunculuklar açısından doyurucuydu. Başta yapılan devasa platolar olmak üzere çok ciddi masrafa girildiği de dizinin her sahnesinde kendisini gösteriyor. Emekten olduğu kadar paradan da kaçınılmamış. Padişahın haremine, daha doğrusu özel hayatına gösterilen özen de gözden kaçmadı dizide. “Kesin çizgilerimiz var.” diyen Altan Dönmez, “Padişah ve çevresi konusunda dikkatliyiz. Oralarda kesin çizgiler var. Sonuna kadar da böyle olacak.” dedi. Türkan Şoray (Hatice Sultan), Kerem Atabeyoğlu (3. Ahmet), Cemal Hünal (Murat), Tolga Karel (Kasım), Hazım Körmükçü (Damat İbrahim) ve Fırat Tanış’ın (Patrona Halil) rol aldığı dizinin ön hazırlıkları yaklaşık bir buçuk yıl sürdü. Osmanlı’nın büyük bir dönüşüm yaşamaya çalıştığı Lale Devri ve onu kesintiye uğratan Patrona Halil İsyanı’nın konu edildiği dizide; III. Ahmet’in tahtta olduğu, Osmanlı’nın Avrupa ile ilişkilerini savaş alanlarından diplomasi alanına kaydırma çabalarının yaşandığı bir dönemde geçiyor. Bu dönemde, statükocular ile değişim yanlıları arasında kanlı bir hesaplaşma yaşanmakta. Bu hesaplaşmaya başka devletlerin istihbarat teşkilatları da fiilen katılmaktadır.

GÖRÜŞLER

Dizi yayınlanmadan satıldı

İbrahim Şahin (TRT Genel Müdürü): “Bir yıl boyunca 15-20 diziye ayıracağımız zamanı buna ayırdık. Kaliteli bir iş olsun, az eleştirelim diye çalıştık. Tabii ki eleştiri olacak. Önemli olan, yapıcı olsun. Amacımız, doğru tarihi izleyicilerimizin önüne getirmek. Daha yayına koymadan yüksek bir paraya satmayı becerdiğimiz sadece TRT tarihinde değil, Türk televizyon tarihinde bir ilk yaşadık.”

Herkesin Osmanlı’sı farklı

Burhan Özkan (yapımcı): Projenin nasıl olduğuna dair karar izleyicinin. Biz işin öğrencisiyiz, öğretmeni değil. Daha yiyeceğimiz 9 fırın ekmek var. Osmanlı, tarih, aksiyon, Lale Devri… Herkesin ayrı bir Osmanlı’sı var. Allah bize kolaylık versin. Eleştiri, bizim gıdamız. Yeter ki yapıcı olsun. Hassasiyetlere uygun iyi bir proje oldu diyebiliriz. İçimize sindi…

Bu bir belgesel değil

Altan Dönmez (yönetmen): Büyük bir heyecanla geldik. Temmuzdan beri yayına çıkmasını bekliyoruz. Dönem işleri bıçak sırtıdır. Sonuç olarak buna belgesel gibi bakmamak lazım. Draması başka şeyler gerektiriyor. Kurguda değişiklikler oluyor. Bir de padişah konusunda çok dikkatliyiz. Bu konuda kesin çizgiler var. Hep de dikkat edilecek.

Kendimi sultan gibi hissediyorum

Türkan Şoray (oyuncu): Kostümleri giyince kendimi gerçekten gerçek bir sultan gibi hissediyorum. Dekorlar çok güzel, medreseler, çeşmeler, evler, dekor çok sahici. Duvarlara dokundum, acaba sahici mi diye… Çok fazla emek var. Yeni genç oyuncular çok başarılı. Hepsiyle gurur duyuyorum…

YUSUF BÜLBÜL İSTANBUL – CİHAN

Bir Zamanlar Osmanlı “Kıyam”

Yapımcı: Burhan Özkan
Yapım: Herşey Film
Yönetmen: Altan Dönmez
2. Yönetmen: Eda Toksöz
Proje Tasarım: Ezel Akay, Gürsel Korat
Oyuncular: Türkan Şoray, Cemal Hünal, Aslı Tandoğan, Tolga Karel, Hazım Körmükçü, Fırat Tanış, Öykü Çelik, Kerem Atabeyoğlu, Leyla Göksun, Atsız Karaduman, Bedia Ener Öztep, Fatih Altın, Teoman Kumbaracıbaşı, Suat Sungur, Nilay Erdönmez, Mehmet Ünal, Zeliha Çetinkaya
Senaryo: Ertan Kurtulan, Hilal Yıldız, Gürsel Korat, Abdullah Akin
Müzik: Alpay Göltekin
Tarih Danışmanı: Prof. Dr. Feridun Emecen, Dr. Hakan Yıldız
Görüntü Yönetmeni: Bülent Özer
Sanat Yönetimi: İsmail Durmaz
Görsel Efekt Süpervizörü: Abdullah Ercan

Kıyam; III. Ahmet’in tahtta olduğu, Osmanlı’nın Avrupa ile ilişkilerini savaş alanlarından diplomasi alanına kaydırma çabalarının yaşandığı bir dönemde geçmektedir. Her geçiş ve yenilenme dönemi gibi bu dönemde de, kışkırtmalara açık duran statükocularla ve yenilenmenin iyileşme olduğunun farkında olan değişim yanlıları arasında kanlı bir hesaplaşma yaşanmaktadır. Bu kanlı hesaplaşmaya başka devletlerin istihbarat teşkilatları da fiilen katılır.
Hikâyemizin kahramanlarından eski bir solakbaşı olan Murat; karısının ısrarı üzerine silahını bırakmış, kendi küçük ve mutlu dünyasına çekilmiştir. Karısı Goncanigar’ın, Şeyh’in öldürülmesine tanık olması ve Acem’in gönderdiği adamların ‘tanık olduğu için’ Goncanigar’ı katletmesiyle, Murat kendini olayların içinde ve tarafında bulur.
Acem Şahı kendi oğlunu şehzade olarak Osmanlı tahtına geçirmek istemektedir. Bunun için de “düşmanımın düşmanı dostumdur” şiarıyla Kasım ve Canseza’yı görevlendirir…
Canseza’nın Murat’a âşık olması Canseza’yı intikamı ile aşkı arasında bırakır. Babasının intikamı için yolan çıkan Kasım, intikam arzusuna saplanıp kalır ve kendi sonunu hazırlar…
Acem Şahı birçok koldan saldırmaktadır. Bu saldırıların vurucu gücü ise zamanında kimsenin pek de hesaba almadığı bir hamam tellağı olan Patrona Halil’dir.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu