Haberler

Türk üniversite öğrencileri Odesa’daki liselilere Türkiye’yi anlattı

Ukrayna’nın liman şehri Odesa’da Gimnaziya Lisesi’nde, farklı kültürlerin buluşması adı altında gerçekleşen etkinlikte Odesa Türk Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Arda Sever ve Berkem Erenel 8. sınıf öğrencilerinin sorularını yanıtladı.

Okuldaki etkinliğe Odesa’da kendi dillerinin eğitmenliklerini yapan Amerika, Almanya ve İtalya’dan eğitmenler de katıldı.

Türk üniversiteliler, liselilere verdikleri konferansa Türkiye’nin coğrafi konumunu haritada göstererek başladı. Sever ve Erenel Türkiye’nin; başlı gelir kaynakları, jeopolitik konumun önemi, ülkemizin iklimleri, Cumhuriyetin kabulü ve kuruluşu, Atatürk ilke ve inkılâpları, Türk Mutfağı ve kültürel anlamda farklı konularda bilgi verdi.

Konferans sonunda Yönetim Kurulu Üyesi Halkla İlişkiler ve Basın Sorumlusu Berkem Erenel yaptığı açıklamada: “Odesa Türk Öğrenci Derneği olarak Ülkemizi tanıtmak amacıyla bu tür davetlere elimizden geldiğince katılmaya çalışıyoruz. Bugün minik öğrencilerle çok eğlenceli bir gün geçirdik, eğlenirken de hepimiz bir şeyler öğrendik. Atalarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla ağaç yaş iken eğilir. Çocuklara ülkemizi tanıtmak, onlara kültürümüzü anlatmak bize son derece mutluluk veriyor. Dilerim ki bu tür organizasyonlar sürekliliğini kaybetmez” dedi.

Ayrıca 17 Mart Cumartesi Pedagoji Üniversitesinde günü gerçekleşecek, Odesa Türk Öğrenci Derneğinin organize ettiği Şehitleri Anma Günü’ne tüm yurttaşlarımızın katılımlarını beklediklerini söyledi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu