Haberler

Türk turizmciler Kırım’ı keşfediyor

Bir zamanlar Sovyetlerin tatil merkezi Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti (KÖC) sahilleri ve benzersiz coğrafyası ile turizm yatırımcılarının dikkatini çekiyor.

21. Uluslararası “Kırım Tatil Merkezleri ve Turizm” adlı fuara katılan Türk tur operatörleri Kırım’ı yatırım yeri olarak görmeye başladığı bildirildi.

Fuarı ziyaret eden KÖC Başbakan Yardımcısı Georgiy Psarev’in yaptığı açıklamada; “Türkler yatırım için daha çok yarımadanın batı kıyısı ile ilgileniyor. Batı Kırım’ın kalkındırılması projemizi Ukrayna hükümeti de destekliyor. Bu proje Sakı ve Yevpatoriya (Gözlev) arasındaki kıyının kalkındırılmasını hedefliyor. Bu bağlamda, Türkiye’nin Antalya sahillerini kalkındırmasındaki deneyimi bizim için güncelliğini korumakta.” dedi.

Kırım’ın Antalya’ya rakip olmasının düşünülemeyeceğini ifade eden Georgiy Psarev; “Antalya’da plaj ve SPA turizmi var burada sanatoryum ve tedavi turizmi olacak.” şeklinde konuştu.

Fuarda konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ise Türkiye’nin; Kırım’dan gelecek elemanların eğitilmesi ve teknik bir heyet gönderilerek planlama konusunda destek verilmesi konusunda her zaman hazır olduklarını ifade etti.

Özgür Özaslan Kırım’a gelecek turistlere yönelik Yalta’da uluslararası bir el sanatları fuarı yapılmasının da dikkat çekeceğini söyledi.

Konuyu Cihan Haber Ajansı’na değerlendiren Kiev Kültür ve Tanıtma Müşaviri Berat Yıldız; “Fuara Türkiye’den 25 acente katıldı. Kırım’ı baştan başa gezdiler onlar da izlenimleri Türkiye’ye döndükten sonra bir rapor olarak gönderecekler. Gündem de İstanbul-Batum-Kırım sahilleri kapsayan kruvaziyer turları ayrıca Samsun ve Yalta arasında feribot seferleri de var. Kırım etnik ve tarihi açıdan zengin bir bölge kapsayıcı paket turlar düzenlenebilir.” şeklinde konuştu

Fuara katılan Türk tur operatörleri başta Palmira Palace olmak üzere bazı devlet dinleme tesislerinde incelemelerde bulundu.

Palmira Palace Pazarlama Müdürü Oleh Fesenko da Türk yatırımcıların gerekli olduğunu, ancak ekoloji gibi bazı ayrıntıların hala netleşmediğini ifade etti.

Fesenko; “Türkler dünyanın en iyi otel işletmecileri. Ancak sadece bir amaçları var: Para kazanmak. Oysa otelin çevresinin de kalkındırılması konusu var. Ayrıca Türk otelleri ‘Luxury’ denilen sınıfta değil. Bu halk için mükemmel. Ancak Kırım’ın da çevreyi korurken aynı zamanda sağlık tedavi turizmciliği konusunda istisnai tecrübesi var. Yani birbirimizden öğreneceğimiz şeyler var.” diye konuştu.

Kırım’da çevrenin korunması konusundaki hassasiyetler ve bürokrasi yatırımın önündeki başlıca engeller olarak görülüyor. Öte yandan 2008 sonbaharında patlak veren mali kriz sebebiyle bölgeye yapılan yatırımların büyük çoğunluğu da askıya alınmış durumda.

KİEV | CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu