Haberler

Tolerans, diyalog ve hoşgörünün şehri: Odesa

Ukrayna’nın liman ve ticaret şehri Odesa’da “Dil ve Kültür Festivali”, şöleni düzenlendi. Şarkı ve gösterilerle bezenen programda Anna İvanova’nın okuduğu “Her şey sende gizli” şiiri akabinde Odesa’daki Türk okullarının kurucu firması, İdeal İnternational Eğitim Öğretim Şirketi Genel Müdürü Lokman Karasu söz aldı.

Sözlerine bütün katılımcılara teşekkür ederek başlayan Lokman Karasu; “Milletlerin gelişip inkişaf etmesinde dilin ehemmiyeti bilim kadar mühimdir. Dünyanın küçülüp büyük bir köy halini aldığı günümüzde, dünyanın globalleştiği sınırların kalktığı bu dönemde insanların iletişimi dil ile beyan ile yapılmakta. Biz Türkler olarak Odesa’da çok halkların yaşadığı bir şehirde; toleransın, diyalogun hoşgörünün iyi hissedildiği bir ortamda yaşıyoruz. Bundan dolayı buraya Türkiye’den okumaya gelen öğrenciler öğretmen arkadaşlarımız, Rusça ve Ukraynacayı çok iyi öğreniyor biz de öğrencilerimize diyoruz ki siz de Türkçeyi çok iyi öğrenin çünkü, sınır ülkesiyiz. Aramızda sadece bir saatlik mesafe var diyoruz.” şeklinde konuştu.

Dil öğrenmenin dayanışma, iletişim ve ortaklık için olduğuna vurgu yapan Lokman Karasu, karşılıklı anlayışla ve gelecek olimpiyatlarda da buluşmak temennisiyle sözlerini bitirdi.

YUNUS ERDOĞDU | ODESA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu