Haberler

Ukrayna’da yaşayan Azeri gençlerinden Hocalı atağı

Ukrayna’da faaliyet gösteren; İslam Konferansı Gençler Forumu ve Ukrayna- Azerbaycanlı Gençler Birliği (UAGB)’ne üye gençler, Şubat’ı Hocalı ayı ilan etti. Ukrayna’nın Dnipropetrovks şehrinde 12 Şubat’ta başlayan etkinlikler, 26 Şubat’ta İstanbul’da Taksim Meydanı’nda yapılacak yürüyüş ile sona erecek.

UAGB Başkanı Anar Tahirov yaptığı konuşmada; “Haydar Aliyev Fonu’nun Başkan Yardımcısı Leyla Aliyeva’nın teşebbüsü ile 2008’’den itibaren dünyanın birçok ülkesinde ‘Hocalıya Adalet’ kampanyası başlatıldı. Etkinliklerin tek amacı, 20 yıl önce Ermenilerin Hocalı şehrinde yaptıkları soykırıma uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek. Bu istikamette dünyanın muhtelif ülkelerinde olduğu gibi Ukrayna’da yaşayan Azerbaycanlı gençlerin üzerine büyük mesuliyet düşüyor” dedi.
Toplantıya katılan Azeri gençleri bu yıl Şubat ayı boyunca “Hocalı” adı altında Ukrayna’nın bazı bölge ve şehirlerinde etkinlilerin hayata geçirileceğini söyledi. Hocalı’nın sıradan facia olmadığına dikkat çeken katılımcılar, bunun bir soykırım olduğunu ifade etti.

Toplantıda söz alan Ukrayna Gençler Asamblesi Başkanı Yuna Şeyhaliyeva ve Kiev Gençler Merkezi Başkanı Roman Krikorişin, Hocalı soykırımının Ukrayna toplumuna anlatılması için çaba gösterdiklerini Hocalı’ya Adalet kampanyasına katılacaklarını duyurdu.

Yurt dışında yaşayan bütün Azerbaycanlıların, bulunduğu ülkenin toplumuna Hocalı Soykırımını anlatmasının boynunun borcu olduğunu söyleyen Anar Tahirov ise Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamasında; “İki yıldan bu tarafa Ukrayna’daki Azeri gençleri olarak Şubat ayını Hocalı ayı ilan etmek için çaba gösterdik. Şubat ayı içerisinde sadece başkent Kiev değil, bütün önemli merkezlerde Ermenilerin 20 yıl önce yaptığı soykırımı Ukrayna toplumuna anlatacağız. Etkinliklerimiz Dnipropetrovsk şehrinde başlayacak ve İstanbul’da 26 Şubat’ta Taksim Meydanı’nda ‘Hepimiz Hocalıyız’ yürüyüşü ile son bulacak.” dedi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV -CİHAN

YUNUS ERDOĞDU | KİEV -CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu