Haberler

[VİDEO] Buz tutan Azak denizinde 21 gemi mahsur kaldı

Aşırı soğuklardan dolayı buz tutan Azak denizinde buzların arasında 21 gemi mahsur kaldı.

Karadeniz’in kuzeydoğusunda 37 bin 700 kilometrekarelik bir iç deniz olan Azak tamamen dondu. Ukrayna Olağanüstü Haller Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, buzulların arasında 21 geminin sıkışıp kaldığı bildirildi. Bakanlık, denizin Ukrayna sahasında sıkışan ve acil yardım sinyalleri gönderen iki Rus bandıralı geminin mürettebatına Mı-8 helikopteri ile yardım ulaştırdı.

Deniz, yukarıdan bakıldığında adeta bir buz çölünü andırıyor. Mahsur kalan ‘Volga Balt 239’ adlı gemiye yardıma giden buz kırıcı gemi ‘Kapitan Çudinov’ da aynı kaderi paylaşınca bakanlık her iki gemiye de yardım etti.

Buz tutan deniz üzerine inen Mi-8 model yardım helikopterindeki ekipler, ‘Kapitan Çudinov’ kurtarma gemisinde mahsur kalan mürettebata yardım elini uzattı. Helikopterde yapılan ilk müdahalede kurtarılan mürettebattan birisinin kalp yetmezliği olduğu bildirildi. Mürettebatı gemiden alan yardım ekipleri daha sonra ‘Volga Balt 239’ gemisine hareket etti. Geminin üzerine inen helikopter daha sonra her iki geminin mürettebatını kıyıya çıkarttı. Kıyıda hazır bekleyen ambulanslar hastaları bölgedeki hastanelere götürdü.

Açıklama yapan yetkililer, kurtarma görevinin başarıyla tamamlandığını söyledi.

Azak denizinin Karadeniz’e birleştiği Kerç Boğazı’nda ise toplam 120 gemi denizin çözülmesini bekliyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV -CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu