Haberler

Donarak ölenlerin yüzde 90’nı sarhoş

Ukrayna Olağanüstü Haller Bakanlığı, aşırı soğuklardan hayatını kaybedenlerin yüzde 90’ının alkol aldıktan sonra donarak öldüğünü açıkladı.

Ukrayna’da son 10 günde aşırı soğuklardan ölen insanların sayısı 135’i geçti. Donarak ölenlerin artması üzerine Olağanüstü Haller Bakanı Viktor Baloga, bu konunun araştırması talimatı verdi.

Viktor Baloga; “Aşırı soğukların gelmesi ile birlikte bakanlığımız hızlı bir şekilde ısınma barınaklarını açtı. Ukrayna genelinde 3 bin 361 tane ısınma barınağı açıldı. Orada ihtiyaç sahibi insanlar sıcak yemek yiyebiliyor ve kalın elbise alabiliyor. Bu barınaklara 100 binden fazla vatandaş başvurdu. Ülkenin hayati öneme haiz tesislerinin sorunsuz çalışmasını sağladık. Tehlikeli bölgeler ve yollarda, arama kurtarma faaliyetlerini aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

İnsanların ölüm sebepleri hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından bilgi açıklaması gerektiğini belirten Baloga, aşırı soğuklardan ölüm vakalarında ölümlerin yüzde 90’nının aşırı alkol kullanmasına bağlı olduğunu söyledi.

Ukrayna genelinde son 10 günde 135 kişi donarak hayatını kaybetmişti. 2 binin üzerinde vatandaş donma vakaları ile hastanelere kaldırılmıştı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV -CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu