Haberler

Azerbaycan ve Ukrayna’nın diplomatik ilişkilerinin 20. yılı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Dışişleri Bünyesi’ndeki Diplomasi Akademisi’nde “Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 20’inci yılı: karşılıklı işbirliğinin tarihi, bugünü ve inkişaf perspektifleri” konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Etkinlik, Azerbaycan’ın Kiev Büyükelçiliği, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Diplomasi Akademisi tarafından organize edildi.  

Yuvarlak masa toplantısının açılış konuşmasını Diplomasi Akademisi Rektorü Prof. Boris Gumenyuk yaptı. Gumenyuk konuşmasında ilişkilerin tarihi yıldönümünün önemine vurgu yaparak, Azerbaycan’ı Ukrayna’nın stratejik ortağı, istikrarlı, gelişmişlik ve ileri devlet örneği olarak niteledi.

Azerbaycan’ın Ukrayna Büyükelçisi Eynullah Medetli, yuvarlak masada yaptı konuşmada; “İki ülke arasında diplomatik münasebetler, uluslararası ve bölgesel siyasetin, hukuka dayalı ve karşılıklı çıkar, ekonomik dayanışma, birbirlerine destek olma ve karşılıklı anlaşmanın en güzel örneğidir.” dedi.

İki ülkenin bu denli iyi ilişki kurmasında Azerbaycan’ın Milli Lideri Haydar Aliyev’in şahsi rolünün önemini kaydeden Eynullah Medetli, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in de aynı yolda dış siyaseti başarıyla ve zenginleştirerek devam ettirdiğini söyledi.

Medetli, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorununda Kiev’in gerek Bileşmiş Milletler Teşkilatı nezdinde gerekse uluslararası arenada resmi tutumundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ukrayna’nın eski Fransa Büyükelçisi, Yazar Yuriy Koçubey’in moderatörlüğünü yaptığı “yuvarlak masa” toplantısında; Ukrayna’nın Azerbaycan’daki ilk Büyükelçisi Boris Aleksenko, Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Pavel Klimkin, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, GUAM’on genel sekreteri Valerir Çeçelaşvili, Demokrasinin Nabzı adlı Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşu’nun Başkanı Hikmet Cevadov ve Bölgelerarası Personel Yönetimi Akademisi İgor Pilyayev gibi akademisyenler iki ülke arasında dostluk ve işbirliği konusunda değerlendirdi.

Büyükelçi Mehmet Samsar konuşmasında; “Türkiye adında dost ve kardeş iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 20’inci yılında böyle bir toplantıya katılmaktan mutluluk duyuyorum. Özellikle Azerbaycan birliyorsunuz kültür, tarihi, akrabalık bağlarımız var her alanda ilişkilerimiz çok güçlü. Ulu önder Atatürk’ün dediği gibi Azerbaycan üzüldüğü zaman biz üzülüyoruz, Azerbaycan mutlu olduğu zaman biz de mutlu oluyoruz. Aynı şekilde Azerilerin Büyük Lideri Haydar Aliyev’in de efsanevi; ‘Biz bir millet iki devletiz’ sözlerini biz ilişkilerimizin her alanında hissediyoruz.” dedi.   

Etkinliğe katılanlara iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 20’inci yılı münasebetiyle Azerbaycan Büyükelçiliği tarafından hazırlanan Ukraynaca ve İngilizce broşürlerin yanı sıra Azeri yazarların kaleminden Dağlık Karabağ sorununa ilişkin kitaplar da dağıtıldı.

Yuvarlak Masa toplantısına bir çok ülkenin büyükelçileri, Azeri diasporasının önde gelen isimleri, Diplomatik Akademi yetkilileri, Ukrayna Azerbaycanlıları Kongresi Meclisi’nin başkanı Akif Gülmemmedov, aydınlar, akademisyenler ve siyaset bilimciler iştirak etti.

YUNUS ERDOĞDU |  KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu