Haberler

Ukrayna’daki özel okullar hızla yok oluyor

Dünya genelinde özel eğitim ve öğretim hızla yaygınlaşırken, Ukrayna’da giderek azalıyor. 3 yıl önce 340 özel okulun faaliyet gösterdiği ülkede, şimdilerde özel okulların sayısı 200’ün altına düştü.

Eğitim Politikalarının Gelişimi Ajansı adlı sivil toplum örgütü Başkanı ve Business Lisesi Müdiresi Lüdmila Paraşçenko’nun yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki özel okulların oranının bütün okulların yüzde 1’in çok altında olduğunu söyledi. Özel okulların kitleler halinde kapandığını belirten Lüdmila Paraşçenko, şu anda Kiev’de 45 özel okul olduğunu belirtti.

Ülkenin birçok bölgesinde tek bir özel okul dahi olmadığını kaydeden Paraşçenko, özel okulların kapanmasının başlıca sebebinin devletin herhangi bir desteğinin olmamasına bağladı. Devlet desteğinin önemine vurgu yapan Paraşçenko, “2000 yılına kadar, hangi tip olursa olsun, devlet bütün okullara eğitim araç ve gereçlerinde devlet standartlarını uygulanması ödeneği veriyordu. Başka bir deyişle bu ödenek, devletin bir çocuğun öğrenim için ayırdığı meblağdı. 2000 yılından sonra devlet bu ödeneği özel okullara vermez oldu. Bu sebeple o zamandan beri özel okulların verdiği hizmet yalnızca velilerin ödemeleriyle gerçekleşiyor.” dedi.

Paraşçenko’nun görüşüne göre, belediye hizmetlerine, kiralara yapılan her zamla birlikte daha fazla özel okulun kapısına kilit vurulması kaçınılmaz olacak.

Eğitim alanında uzman Aleksandr Abdullahov ise yaptığı açıklamada, “Özel okula giden her öğrencinin resmi okullardaki öğrenci yoğunluğunu hafifleteceğini ve resmi okullardaki öğrencilerin daha iyi bir eğitim almalarına imkân ve fırsat vereceğini asla göz ardı etmemeliyiz.” diye konuştu.

Dünyada özel öğretimin gelişimi çok hızlı bir şekilde ilerlediğini ifade eden Abdullahov, Fransa’da öğrencilerin yüzde 39’u, Avustralya’da öğrencilerin yüzde 58’i, Japonya’da öğrencilerin yüzde 36’sı, Arjantin’de öğrencilerin yüzde 50’si, Hollanda’da yüzde 70’i, Güney Kore’de yüzde 80’i, İspanya’da ilköğretimdeki öğrencilerin yüzde 33’ü, ortaöğretimde yüzde 23’ü, ABD’de yüzde 19’u ve son olarak Türkiye’de öğrencilerinin yüzde 3’ünün özel okullara gittiği bilgisini verdi.

KİEV | CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu