Haberler

Timoşenko tıbbi yardımı ret ediyor

Rusya ile yapılan doğalgaz anlaşmasında yetki ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko, yazdığı dilekçe ile hapishanede tıbbi yardımı ret etti.

Ukrayna Cezaevleri Genel Müdürlüğü basın servisinden yapılan açıklamada, Kaçanovskiy Cezaevinde tutuklu bulunan Yuliya Timoşenko’nun Sağlık Bakanlığı Komisyonu tarafından verilen ilaçlarını almayı yazılı bir dilekçe ile ret ettiği bildirildi.

Timoşenko, yazdığı dilekçede Kaçanovskiy Cezaevinin yönetiminden doktorlarla da görüşmek istemediğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde cezaevinin bulunduğu Harkiv şehri hastanelerinde sağlık kontrolünden geçirilen Timoşenko sağlık durumu hakkında bilgilendirilmişti. 6 Ocak’ta da cezasını çektiği koğuşta banyo yaptıktan sonra bayılan Timoşenko’nun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Timoşenko yanlıları ise liderlerinin sağlık durumundan dolayı duydukları endişeyi dile getirmeye devam ediyor.

Timoşenko’nun odasının ışıkları 24 saat yanıyor ve güvenlik kamerası ile devamlı gözetim altında tutuluyor.

Timoşenko, 5 Ağustos ile 30 Aralık 2011 arasında Kiev’de tutuklu kalmıştı. Kiev Temyiz Mahkemesi’nin cezasını onaması üzerine Harkiv’deki, Kaçanovskiy Hapishanesi’ne nakledilmişti.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu