Haberler

Denktaş, vefat etti

KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş hayata gözlerini yumdu. Denktaş’ın doktorları eski Cumhurbaşkanının hayata gözlerini yumduğunu açıkladı.

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 24 mayıs 2011 tarihinde beyin kanaması nedeniyle Yakındoğu Hastanesine yatırılmış ve yoğun bir tedavi sürecinden sonra 29 Ekim 2011’de taburcu edilmişti. Denktaş son olarak 8 Ocak’ta vücudundaki su kaybına bağlı olarak YDÜ Hastanesine kaldırılmış 5 günlük yaşam müdahalesi verdikten sonra hayata gözlerini yumdu.

KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş, babasının Kıbrıs Türkünü ve Anadolu insanını öksüz bıraktığını söyledi. Oğul Denktaş,”O mücadeleci insan Allah’ına kavuşmuştur.” dedi.

KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın hayata gözlerini yummasının ardından Yakın Doğu Üniversitesi’nde Denktaş’ın vefat ettiği haberi verildi. Serdar Denktaş, “Üzüntümüz büyüktür. Ancak tesellimiz de şudur; babam 3 evlat bıraktı geride; ama daha önce kaybettiği evlatlarıyla şu anda kucaklaşmış durumdadır.” sözlerini kaydetti.
“Mücadeleci bir ruhu vardı. Kavgadan hiç korkmadı. 8 ayı aşkın bir süre çok ağır hastalıklarla mücadele etti.” diyen Serdar Denktaş, “Doktorları bizi hayretler içerisinde bıraktı. Allah’ın takdiri, artık onu yanına almaktı. Şimdi o mücadeleci insan Allah’ına kavuşmuştur. Tesellimiz budur. Kıbrıs Türkünü Anadolu insanını öksüz bıraktı ama tesellimiz bu toprakları vatan yapan şehit Mehmetçik ve mücadelecilerle buluştu ve bizleri izlemektedir. Onunla gurur duyacağız.” ifadelerine yer verdi.

EROĞLU: TÜRK DÜNYASI ÖNEMLİ BİR LİDERİNİ KAYBETMİŞTİ
Denktaş’ın ölüm haberini YDÜ Hastanesi doktorları ile birlikte kamuoyuna açıklayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, “Bir tarih daha göçmüştür. Kıbrıs Türk halkının ve Türk dünyasının başı sağolsun. Türk dünyası önemli bir liderini kaybetmiştir. Elbette Kıbrıs Türk halkı baba Denktaş’ı unutacak değildir.” sözlerini aktardı. Kıbrıs Türkünün nerelerden nerelere geldiği sayın Denktaş’ın kitapları okunduğu taktirde geriden gelen gençlerimiz de gayet iyi anlayacağını dile getiren Eroğlu, “Nerelerden nerelere gelindiği ne mücadeleler verilerek kimlerle gelindiğini elbette tarih yazacaktır.“ şeklinde konuştu.

Kurucu Cumhurbaşkanının ölüm nedenini vücudundaki organların tedaviye cevap vermemesi olduğunu anlatan YDÜ Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen ise şunlar söyledi: “Tedavi süreci devam ederken bugün Akciğer, Böbrek ve karaciğerden oluşan çoklu organ yetmezliği tablosu gelişti. Dün sabah saatlerinde solunum güçlüğü ve kalp yetmezliği oluşması üzerine yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlandı. Çoklu organ yetmezliğinin tıbbi tedaviye yeterli yanıt vermemesinden dolayı saat 16:30 sularında diyalize alındı. Yoğun ve başarılı bir tedavi süreci Kurucu Cumhurbaşkanımızı önceden var olan kalp akciğer sorunu ve yaşının da etkisiyle ancak 8 ay yaşatabilmiş maalesef bu akşam 22:00’da hakkın rahmetine kavuşmuştur.“
Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu