Haberler

[FOTO GALERİ] Dünya mutluluk liginde Ukraynalılar 41. sırada

WIN-Gallup International adlı şirket tarafından 58 ülkede yapılan bir araştırmaya göre, dünya nüfusunun sadece yüzde 53 mutlu. Ukrayna ise bu reytingde 41’inci sırada yer alıyor.

Araştırma sonucunda dünyanın en mutlu insanlarının Fiji vatandaşlarının olduğu ortaya çıktı. Farklı ülkelerden toplam 52 bin 913 kişinin görüşünün alındığı ankette mutlu ülkelerin başında; Nijerya, Gana, Hollanda ve İsveç geldi.

Dünyanın en mutsuz insanlarının ise Romanya, Mısır, Litvanya, Irak, ABD, Lübnan ve Pakistan’da yaşadığı belirtildi. Araştırmacılar, ülkenin sosyoekonomik durumunun, vatandaşların mutluluk kavramını etkilemediğini bildirdi. Ankete katılan orta yaşlıların yüzde 33’ü, gençlerin yüzde 44’ü ve emeklilerin ise sadece yüzde 43’ü mutlu olduğunu belirtti.

İNANANLAR ATEİSTLERDEN DAHA MUTLU

Bununla birlikte araştırmaya göre inanan insanların mutluluk oranı ateistlerin daha yüksek çıktı. Araştırmaya göre hiçbir dine mensup olmadan ve yaratıcıyı tanımadan mutlu olanların oranı sadece yüzde 27. İnananlar arasında ise mutluluk oranı şöyle: Ortodokslar yüzde 28, Katolik ve Protestanlar yüzde 54, Yahudiler yüzde 50 ve Müslümanlar yüzde 42.

UKRAYNA’NIN YÜZDE 43’Ü MUTLU

Ukrayna’da ise kendini mutlu hisseden vatandaşların oranı yüzde 43 iken, halkın yüzde 37’si kendisini ne mutlu ne de mutsuz hissediyor. Ülkede mutsuzların oranının yüzde 14 çıktı ankette katılımcıların yüzde 6’sı ise cevap vermekte zorlandı.

Ukraynalılar mutluluk seviyesinde ankete katılan 58 ülke arasında 41’inci sırada yer aldı.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu