Haberler

Ukrayna gizli servisi uğraşmıştı olmadı iş Türk Dışişlerine kaldı

Türk diplomatları ellerinden gelen yardımı yapacaklar.

Uzun bir süreden beri Libya’nın başkenti Trablus’ta hapiste tutulan Ukrayna vatandaşlarının salıverilmesi için Türk Dışişleri harekete geçti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Haberleşme Politikası Dairesinden verilen bilgiye göre, durumu değerlendiren Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Kostyantin Hrışçenko bu konuya değindiler. Dışişleri bakanları, iki ülke arasındaki mevcut gerçek stratejik işbirliğinin özellikle Türk ve Ukrayna vatandaşlarının Libya’dan tahliyesi sırasın da ortaya çıktığını dile getirdiler.

Bu buluşma esnasına Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türk hariciyesinin ve alandaki diğer kurumlarının, Ankara’nın bölgedeki nüfuzunu kullanarak Ukrayna vatandaşlarının menfaatlerini sistematik nitelikte koruyacakları sözünü verdi.

Bilindiği gibi daha önce aşçı vb alanlarda çalışmak için Libya’ya götürülen 23 Ukrayna vatandaşı, Libya’daki karışıklıklar sırasında sniper olarak Kaddafi lehine çalışmakla suçlanıp hapse atılmışlardı. 2011 yılının ilk yarısında basına yansıyan haberlerde Ukrayna Karşı İstihbaratının içerideki vatandaşlarını kurtarmak için büyük çaba sarf ettiği iddia edilmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Hrışçenko da kendilerine yapılacak her türlü başvuru da Türk vatandaşlarına yardım etmeleri konusunda bakanlık mensuplarının hazır olduğunu Türk meslektaşına iletti.

Türk ve Ukraynalı bakanlar vizesiz giriş çıkışlar hususunu görüşürlerken iki ülke arasındaki serbest ticaret bölgesi konusuna da değindiler. Bakanlar bu konuda yapılan çalışmalarda oldukça önemli mesafelerin alındığından bahsettiler.

Ulyana Dermenci – UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu