Haberler

Ukraynalı dağcı THY bayrağını Kuzey Amerika’nın zirvesine dikti

Diyalog Avrasya Platformu (DAP) üyesi Türkiye sevdalısı Ukraynalı cerrah İgor Pohvalin Kuzey Amerika’nın en yüksek üçüncü volkanik tepesi Pico de Orizaba (5636) zirvesine Türk Hava Yolları (THY) bayrağını dikti.

Daha önce Everest gibi dünyanın çeşitli zirvelerine tırmanan, Simferopol Onkoloji Hastanesi Kanser Cerrahı İgor Pohvalin, THY Simferopol Müdürlüğü’nün desteği ile geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Orizaba ekspedisyonu 9 gün sürdü. Ukraynalı, Rus ve Meksikalılardan oluşan 9 kişilik ekip 5 bin 636 metrelik zirveye başarıyla ulaştı.
İgor Pohvalin, Simferopol’den beraberinde götürdüğü, THY bayrağını Orizaba zirvesine başarılı çıkış sonrasında zirveye dikti.

İgor Pohvalin yaptığı açıklamada; “Böylece 2011’de Avrupa’nın en iyi havayolu seçilen THY Kuzey Amerika’da da zirvelerde olduğunu kanıtladı” dedi.

Meksika’da Trans-Mexican Volkanik Dağ zincirinde bulunan “Pico de Orizaba” adındaki volkanik dağ 5 bin 636 metrelik zirvesi ile Meksika’nın en yüksek, Kuzey Amerika’nın ise 3’üncü yüksek zirvesi.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu