Haberler

Ukrayna’da başbakan değişir mi?

Ukrayna siyasi gündeminin beklenenden daha hızlı gelişmesi ve bu gelişmeler içinde iktidarın reyting kaybının önünün alınamaması hesaplanandan önce kabine değişimini gündeme getirdi.

Siyaset bilimci Andriy Zolotaryov “Bankova (köşkün bulunduğu yer) bütün hesaplarını Azarov kabinesinin bahara kadar dayanması üzerine yapmıştı. Ancak, Azarov’un popülaritesinin o zaman kadar yetmeyeceği görülüyor. Bu yüzden acilen bir günah keçisi aranmakta” dedi.

LİGA Bussines İnform ajansının bildirmesine göre Başkan Yanukoviç nezdinde Azarov’un kaderi artık tayin edilmiş. Görevden alınacak. Donetsk’teki Çornobil göstericilerinden birisinin dün çadırı kaldırma operasyonu sırasında boğulması Başbakan Azarov’un sonunu hızlandıran sebeplerden sonuncusu değil.

Azarov kabinesinin en büyük günahı, ülkeye çapında değişik gruplarca sürdürülen protestoların önünü alamaması nedeniyle iktidarın saygınlığının önemli derecede kayba uğraması.

LİGA Bussines İnform haber ajansının muhabirine bu görüşleri sıralayan Başkan Yanukoviç’e yakın bir yetkili, yeni başbakan olarak Andriy Klüyev’in adının geçtiğini de sözlerine ekledi.

Ulyana Dermenci – UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu